منطقه وفس

 

کوهپیمایی کانون بسیج مهندسین اراک در کوه وفس

اردوی کوهپیمایی وفس به همت بسیج مهندسین سپاه ناحیه اراک برگزار شد. محمدرضا رضایی مسئول کانون بسیج مهندسین سپاه ناحیه اراک گفت: این اردو با حضور 40 نفر از اعضای حلقه های صالحین گروه کشاورزی این کانون در روز جمعه (3خرداد) برگزار شد.

همچنین اردوی کوهپیمایی ویژه خواهران این کانون نیز در تاریخ 10 خردادماه برگزار گردید. در این اردو 50 نفر از اعضای خواهران گروه کشاورزی این کانون حضور داشتند که در پایان، خواهران بسیجی با حضور بر مزار شهدای گمنام روستای وفس، با نثار گل و قرائت فاتحه با آرمان های شهدا تجدید میثاق کردند.(+و+)


برچسب‌ها: کوهپیمایی وفس
2 نوشته شده در  یکشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۲ساعت 19:55  توسط مهدی   | 

هماهنگی با دهیار وفس برای استقبال از مسافران نوروزی

فرماندار شهرستان کمیجان گفت:این شهرستان آمادگی کامل برای استقبال از مسافران نوروزی را دارد.

محمد زیدوند در گفت و گو با ایرنا افزود: تعیین محل اسکان مسافران نوروزی در مدرسه شبانه روزی انقلاب کمیجان از اقدمات مهم در ایام نوروز است.

وی اظهار کرد: تهیه پلاکارد و تابلوهای راهنما، ترمیم عملیات حفاری، بهسازی و رنگ آمیزی معابر، جمع آوری پسماندها و نخاله ها، رفع نواقص روشنایی و آمادگی واحدهای آتش نشانی از دیگر اقدامات در استانه عید نوروز است.

فرماندار کمیجان توضیح داد: با توجه به اینکه روستای وفس به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شده هماهنگی های لازم با دهیاری و بخشداری مرکزی در خصوص استقبال از مسافران انجام شده است.

وی یادآور شد: فعالیت بیمارستان ها و مراکز بهداشتی نیز در ایام نوروز به صورت شبانه روزی و تمام وقت می باشد.

فرماندار کمیجان اضافه کرد: در راستای رفع نواقص موجود در محورهای مواصلاتی شهرستان، عملیات ترمیم و بهسازی جاده ها باید در دستور کار قرار گرفته تا مسافران دچار مشکل نشوند.
2 نوشته شده در  جمعه ۲ فروردین۱۳۹۲ساعت 8:44  توسط مهدی   | 

وفس و برگزاری جشنواره بهار مهر در استان مرکزی

به گفته مجتبی رضوانی، مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:

این جشنواره با حضور 9 استان زاگرس نشین کشور به منظور مبادله فرهنگی، معرفی آداب و رسوم، سنت ها، موسیقی و سوغات اقوام ایرانی و عشایر برگزار می شود.

برگزاری سفره های هفت سین، بازارچه های صنایع دستی، مسابقات فرهنگی، چاپ و توزیع نقشه های گردشگری و تورهای گردشگری داخل استان از برنامه های ایام تعطیلات نوروز است.

مراکز اقامتی شامل هتل ها، مهمانسراها، خانه های استیجاری در شهرستان های استان و روستاها آماده اسکان مسافران و گردشگران نوروزی است.

در راستای طرح مسافر کاشانه در روستاهای مستعد حضور گردشگر از جمله وفس، هزاوه و مرادآباد که امکان احداث هتل را ندارند نیز افراد می توانند با مراجعه به این اداره کل مجوز فعالیت دریافت کنند.
2 نوشته شده در  یکشنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۱ساعت 19:2  توسط مهدی   | 

درخواست تشویق نوجوان وفسی از سوی وزیر نیرو

گزارش خبر

2 نوشته شده در  یکشنبه ۱ بهمن۱۳۹۱ساعت 18:44  توسط مهدی   | 

بازدید از مدرسه شهدای وفس

گروه آموزشی عربی راهنمایی طی سه ماهه نخست سال تحصیلی جاری 92-91 از همایش گروه های آموزشی نواحی یک و دو اراک و مدارسی در سطح استان بازدید نمود. این گروه آموزشی در تاریخ 30/07/1391 به بازدید از مدرسه شهدای وفس پرداخته و ضمن گفتگوی مستقیم با معلمان این مدرسه از زحمات آنان تقدیر بعمل آورد.(+)

مطلب مرتبط: بازدید از مدرسه مختلط شهدای وفس

2 نوشته شده در  یکشنبه ۱ بهمن۱۳۹۱ساعت 17:28  توسط مهدی   | 

نمایش تعزیه وفس در موزه تعزیه استان مرکزی

مهدی دریایی، عضو شورای تعزیه در استان مرکزی، پیرامون نمایشگاه و موزه تعزیه استان مرکزی که در فرهنگسرای آیینه اراک برگزار شد، اظهار کرد: مجموعه‌ای شخصی از آلات، اسباب و البسه تعزیه شامل زره‌ها، کلاه خودها، شمشیر‌ها، خنجرها، سپرها و نسخ تعزیه از دوره صفویه، قاجاریه، زندیه و پهلوی در این مجموعه گرد آوری شده که در سطح کشور بسیار نادر است.

 وی افزود: از سال 1372 مشغول به جمع آوری این وسایل در سطح کشور بودیم هر چند حدود 400 قطعه از این ابزار در خاندان ما وجود داشت اما بقیه ابزار آلات تعزیه را از اقصی نقاط ایران خریداری کردیم.

 دریایی با بیان اینکه هیچ موزه تخصصی و کاملی در حوزه تعزیه به این شکل در ایران وجود ندارد، اظهار کرد: سال گذشته این نمایشگاه و موزه تعزیه را در موزه گلستان، کاخ نیاوران و سعد آباد به نمایش گذاشتیم، همچنین در روز ثبت جهانی تعزیه هم این مجموعه را به تهران بردیم.

 وی هدفش از برپایی موزه تعزیه را مطرح کردن قدمت تعزیه در استان مرکزی به ویژه شهرستان فراهان و اراک عنوان کرد و گفت: وجود این لوازم خود به تنهایی نشان دهنده نقش پررنگ تعزیه در این حومه است....(عکس: آقای مهدی دریایی)(+)

********

به گفته آقای احمد رضوانی فر، از علاقه مندان تعزیه وفس، ادوات تاریخی و نسخ خطی تعزیه وفس نیز در موزه تعزیه استان مرکزی در مقابل دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

2 نوشته شده در  سه شنبه ۱۹ دی۱۳۹۱ساعت 17:37  توسط مهدی   | 

مراسم روز اربعین

روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی از برگزاری مراسم روز اربعین در شهرهای کمیجان و میلاجرد و روستاهای خمارباغی، اسفندان، خسروبیگ، یساول، سمقاور، کلوان، وفس و محله های عیسی آباد و قلعه محمدآباد خبر داد. قرائت زیارت اربعین، پخش نذری و عزاداری، قسمتی از مراسم های این روز در مساجد این شهرها و روستاها بود.(+)

2 نوشته شده در  دوشنبه ۱۸ دی۱۳۹۱ساعت 18:35  توسط مهدی   | 

استقبال گسترده از اختراع نوجوان وفسی

یکی از دستاوردهای جالب توجه این طرح که در نمایشگاه مورد استقبال گسترده ای واقع شد، ابتکاری به نام "گلدان فتیله ای" بود که از سوی دانش آموز 12 ساله ای به نام "محسن انصاری"، ساکن روستای وفس از توابع شهرستان کمیجان در استان مرکزی، طراحی و اجرا شده است.

محسن انصاری درباره گلدان فتیله ای گفت: ما براساس آموزش هایی که در طرح داناب فرا گرفته ایم، به صورت گسترده با همکلاسی ها‌، هم محلی ها و اهالی روستا درخصوص مصرف بهینه آب صحبت می کنیم و به دنبال جلب نظر مردم برای کاهش مصرف بی رویه آب هستیم.(+)

مطلب مرتبط: گفتگو با نوجوان مخترع وفسی

2 نوشته شده در  پنجشنبه ۱۴ دی۱۳۹۱ساعت 20:45  توسط مهدی   | 

برگزاری مراسم ولادت امام موسی بن جعفر(ع)

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان مرکزي، مراسم ولادت امام موسي بن جعفر(ع) علاوه بر 11مسجد در شهرهاي کميجان و ميلاجرد، محله هاي عيسي آباد و انار، قلعه محمدآباد و روستاهاي اسفندان، خمارباغي، خسروبيگ، سمقاور، کلوان و يساول در وفس نیز برگزار شد.(+)

2 نوشته شده در  پنجشنبه ۱۴ دی۱۳۹۱ساعت 20:32  توسط مهدی   | 

کتاب "کمیجان، سرزمین شگفت انگیز تات ها و مادها" منتشر شد

عارف درباره اثر پژوهشی خود گفت: این كتاب به آیین‌های سنتی و کهن کمیجان، یکی از شهرستان‌های استان مرکزی می‌پردازد که در حوزه‌های مختلف انسان‌شناسی، نشان از پیشینه تاریخی این منطقه و اتصال تاریخی آن‌ها به مادها و تات‌ها دارد.

براساس طرح نخستین این کار، قرار بود مطالعه مردم‌شناختی آیینی در سراسر استان مرکزی انجام شود اما... با توافق همکاران پژوهشی، این کار محدود به شهرستان وفس، کمیجان، میلاجرد و شصت ‌و هفت روستای دیگر شد. این کتاب نتیجه 11 سال مطالعات میدانی و کتابخانه ‌ای به‌شمار می‌رود.

عارف دلیل انتخاب نام «کمیجان» و ارتباط میان تات‌ها و مادها را این‌گونه بیان کرد: پیشینه دانش و فرهنگ عمومی مردمان، فرهنگ و تاریخ یکجانشینی بشر در این منطقه از فلات ایران، به هزاره سوم پیش از میلاد برمی‌گردد. مادها که نخستین حکومت ایرانی را تشکیل دادند و از سوی دیگر تات‌ها که همواره وفس و چهار نقطه دیگر این شهرستان را برای زندگی انتخاب کرده بودند، هر دو بخشی از حافظه تاریخی این منطقه به‌شمار می‌رفتند. دلیل نامگذاری این کتاب نیز براساس آیین‌های نمایشی سنتی یافته شده در طول 17 ماه مطالعات میدانی کاملا مستند انتخاب شده است.

متن کامل مصاحبه محمد عارف با خبرگزاری کتاب ایران

مطالب مرتبط:

"آیا کمیجان، سرزمین تات ها و مادها است؟"(اسفند90 در همین وبلاگ)

فروم "پژوهش از میلاجرد در کتاب سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها"(وبسایت میلاجرد)

2 نوشته شده در  سه شنبه ۵ دی۱۳۹۱ساعت 17:40  توسط مهدی   | 

معرفی وفس در همشهری و داستان تکراری عدم ذکر منبع!

تقریبا همه آثاری که در مورد وفس و ویژگی های آن هستند، به طور مستقیم یا غیرمستقیم از مطالب و عکس های این وبلاگ بهره برده اند که شاهد آن ذکر عین جملات و عکس های این وبلاگ در آن آثار است. در بیش از هفت سالی که از وفس در این وبلاگ می نویسم، در اکثر مطالب(در روزنامه، خبرگزاری، وبسایت، وبلاگ)، مقاله ها، پایان نامه ها، کتاب ها و طرح های تحقیقاتی، عین جملات و عکس های این وبلاگ را دیده ام ولی متاسفانه نود درصد آنها کوچکترین اشاره ای به منبع مطالب خود نکرده اند.

چند روز پیش کتابی از محققی فعال و نامدار به دستم رسید که در انتهای آن عکس هایی از کل منطقه چاپ شده بود و با اینکه چندین عکس آن از همین وبلاگ برداشته شده بود ولی هیچ اشاره ای به منبع عکس ها نشده بود؛ این در حالی است که همین محقق گرانقدر در ابتدای کتابش هرگونه استفاده از مطالبش را مشروط به اجازه کتبی کرده است!!... سال گذشته نیز در همین وبلاگ از مقاله ای صحبت شد که نویسنده اش استاد برتر دانشگاه بود و در مقاله اش جملات زیادی را عینا از همین وبلاگ کپی کرده ولی منبع آنها را ذکر نکرده بود. وقتی وضع محققان و اساتید ما این باشد دیگر چه انتظاری می توان از روزنامه و خبرگزاری داشت؟! حتی اخیرا در یکی از کتاب های درسی مدارس استان مرکزی نیز در چند جمله از وفس چیزهایی نوشته شده که آنهم هیچ منبعی ندارد!

بارها و بارها از نوشته ها و تصاویر این وبلاگ در پایگاه های خبری و روزنامه ها استفاده شده ولی به جز در یک مطلب روزنامه اطلاعات، در دیگر موارد اشاره ای به منبع نشده است. آخرین آن سه مطلب همشهری آنلاین است که بدون کوچکترین تغییری از همین وبلاگ برداشته شده و در صفحه آن پایگاه و بدون ذکر منبع کپی شده است!!(اینجا و اینجا و اینجا)

شاید کپی کردن مطالب این وبلاگ در روزنامه ها و خبرگزاری ها در سال های نخستین فعالیتش، به دلیل معرفی هرچه بیشتر وفس ناراحت کننده نبود ولی این دزدی های بی حد و اندازه در حال حاضر نتیجه ای جز بی انگیزگی و عدم فعالیت موثر این وبلاگ نخواهد داشت که شاید در نهایت منجر به تغییر فضای فعالیت از مجازی به غیرمجازی شود!

2 نوشته شده در  جمعه ۱ دی۱۳۹۱ساعت 20:14  توسط مهدی   | 

پخش گزارشی زیبا از وفس در خبر ساعت 14 شبکه یک سیماعنوان گزارش: "وفسی ؛ گویشی به قدمت کویر"... روز شنبه، 11 آذرماه 1391
برای دانلود این گزارش با حجم 22 مگابایت بر روی این لینک کلیک کنید.
(+)
2 نوشته شده در  شنبه ۱۱ آذر۱۳۹۱ساعت 18:41  توسط مهدی   | 

برپایی نمایشگاه خوشنویسی در وفس

فضل‌الله باباخانی، رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی كميجان گفت: در نمايشگاه خوشنويسی افلاكيان عاشورايی زندگینامه 66 شهيد سرافراز و گلگون‌كفن روستای وفس با فرازی از وصيت‌نامه آنان در قالب نمايشگاه خوشنويسی به قلم رضا مهديان تحرير شده است.

باباخانی با اشاره به اينكه اين نمايشگاه از30 آبان‌ماه سال‌ جاري به مدت يك هفته در روستای وفس برپا شده است، افزود: علاقه‌مندان جهت بازديد از اين نمايشگاه می‌توانند در دو نوبت صبح و عصر به مسجد جامع اين روستا مراجعه كنند.

وی در ادامه هدف از برپايی اين نمايشگاه را شناساندن شهدای اين روستا به ديگر مناطق روستايی و شهرستانی عنوان كرد.(+)

2 نوشته شده در  پنجشنبه ۲ آذر۱۳۹۱ساعت 19:6  توسط مهدی   | 

روستاهایی به نام شهر

جشن بزرگ ارتقای فراهان به شهرستان برگزار شد...

مردم خنجین ارتقای این بخش را جشن گرفتند...

داودآباد به جرگه شهرهای استان مركزی پیوست...

ساروق شهر شد...

جشن بزرگ شهرستان شدن خنداب...

كمیجان شهرستان شد...

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  جمعه ۲۶ آبان۱۳۹۱ساعت 9:46  توسط مهدی   | 

بازدید از مدرسه مختلط شهدای وفس

"گروه آموزشی ادبیات فارسی راهنمایی" به همراه سایر گروه ها در روز یکشنبه مورخ 30/7/91  از "مدرسه ی دخترانه ی عصمت عیسی آباد " و "مدرسه ی مختلط شهدای وفس کمیجان" بازدید کردند و علاوه بر حضور در کلاس ها و تشکر و قدردانی از زحمات دبیران محترم، پیرامون بخشنامه های ارسالی و مسایل دیگر آموزشی (بررسی کمبودها، همفکری درباره ی مشکلات درسی، نمونه سوالات استاندارد، طرح درس و ...) با دبیران ادبیات این مدارس تبادل نظر و گفت و گو شد که مقرر گردید ضمن پیگیری بخشنامه ها، آثار و موارد خواسته شده را در زمان معین به اداره کل آموزش و پرورش استان ارسال نمایند.(+)

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۲۴ آبان۱۳۹۱ساعت 17:25  توسط مهدی   | 

گفتگو با نوجوان مخترع وفسی

محسن انصاری، ناجی آب مبتکر ساکن وفس، در گفت و گویی به معرفی طرح خود با عنوان "گلدان فیتیله ای" پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی، محسن انصاری گفت: چندین عامل موجب شد تا در این زمینه متمرکز شوم؛ اولین عامل این بود که در حال حاضر مصرف آب برای آبیاری گلدان های داخل ساختمان ها، در طول سال مقدار قابل توجهی است و با توجه به آموزش هایی که در طرح داناب به ما دانش آموزان داده شده بود، به فکر ساخت گلدانی افتادم که نیاز به آبیاری کمتری داشته باشد.

ادامه مطلب (+ عکس از اختراع)

2 نوشته شده در  یکشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۱ساعت 17:42  توسط مهدی   | 

معرفی آثار برتر ناجیان آب استان مركزی

در بخش "اختراع"، محسن انصاری از روستای وفس حائز رتبه اول گردید.

منبع

2 نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۱ساعت 16:50  توسط مهدی   | 

ساختمان موقت پاسگاه وفس

به گزارش "وبلاگنویسان وفس"، ساختمانی در ابتدای مناطق مسکونی وفس به عنوان جایگاه موقتی پاسگاه انتظامی وفس تعیین گردید. این ساختمان به مدت یکسال در اختیار پاسگاه قرار خواهد گرفت و هزینه اجاره آن توسط شورا و دهیاری وفس پرداخت می شود اما هزینه های جاری از جمله آب، برق، گاز و تلفن بر عهده نیروی انتظامی خواهد بود.


نمایی از ساختمان موقت پاسگاه وفس

2 نوشته شده در  سه شنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۱ساعت 18:16  توسط مهدی   | 

بازتاب حادثه وفس در رسانه ها! وفس امنیت می خواهد

پس از گذشت 10 روز از جنایت صورت گرفته در وفس، روزنامه ایران و چند سایت خبری، نسبت به پوشش این حادثه اقدام نمودند. روزنامه ایران در خبری با عنوان "حمله مرگبار مرد كینه‌جو به همسر و دختردایی"، شرح کامل ماجرا و نتیجه بازپرسی از قاتل را منتشر کرده است.

.... مردكینه‌جو در گردشی خونین، همسر و دختردایی وی را مورد حمله قرار داد و دست به جنایت زد. با زنده ماندن دختردایی، وی راز این جنایت در باغ سرسبز را فاش كرد و قاتل تحت تعقیب قرار گرفت.

زن جوان با همسرش در باغ قدم می‌زد و خاطرات شیرین اوایل زندگی‌اش را یادآوری می‌كرد و نمی‌دانست مرد رؤیاهایش كه با چهره‌ای مهربان به وی خیره شده سناریوی هولناكی را برایش طراحی كرده است....

متن کامل خبر روزنامه ایران

2 نوشته شده در  سه شنبه ۱۴ شهریور۱۳۹۱ساعت 16:3  توسط مهدی   | 

اختتامیه کلاس های اوقات فراغت وفس

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان کمیجان گفت: امسال درطرح غنی سازی اوقات فراغت شهرستان کمیجان، 6 باشگاه فرهنگی جوان دایرشد و در این باشگاه ها حدود 350 نفرشركت كردند، این افراد در رشته های مختلف دینی، احكام، ورزش، علمی واعتقادی، تفسیر، اخلاق و نهج البلاغه آموزش های لازم را فرا گرفته اند.

گفتنی است، اختتامیه کلاس های اوقات فراغت شهرستان کمیجان امروز در روستاهای خمارباغی، کلوان، اسفندان، وفس و در شهر کمیجان، برگزارشد و حجت الاسلام علی شاکری، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان کمیجان در مراسم اختتامیه پایگاه شماره 976 روستای اسفندان و پایگاه شماره 973 روستای کلوان حضور یافت و از زحمات کلیه روحانیون و دست اندرکاران طرح غنی سازی اوقات فراغت امسال شهرستان کمیجان تقدیر وتشکر کرد.(+)

2 نوشته شده در  دوشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۱ساعت 18:20  توسط مهدی   | 

دریافت هجده شبکه تلویزیونی در وفس

تجهیزاتِ دیجیتالیِ تلویزیونیِ وفس، که پیشتر عملیات عمرانی آن انجام شده بود، با پیگیری های اعضا شورا و دهیاری وفس و همت مسئولین مربوطه، روز چهارشنبه، هشتم شهریورماه در مکان گیرنده قبلی نصب گردید. با نصب این تجهیزات مردم وفس قادرند به کمک دستگاه های گیرنده شبکه های دیجیتالی، هجده شبکه تلویزیونی ملی و استانی را در خانه های خود تماشا کنند.

گزارش تصویری

2 نوشته شده در  یکشنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۱ساعت 20:0  توسط مهدی   | 

حادثه وفس و لزوم استقرار پاسگاه انتظامی

روز جمعه گذشته، سوم شهریور، جنایتی بی سابقه در وفس رخ داد که تبعاتش هنوز هم ادامه دارد.

ظهر روز جمعه، یک زوج جوان از اهالی روستاهای اطراف وفس، که در دوران نامزدی به سر می بردند به همراه یکی از اقوام زن (دخترعمه او)، (احتمالن) برای گردش و تفریح به وفس و منطقه کوروَرَه (باغات ابتدای وفس) رفتند، ساعتی از حضور آنها در وفس نگذشته بود که جنایتی هولناک به وقوع پیوست.

جزئیات قضیه هنوز مشخص نیست اما گویا، مرد پس از مشاجره با همسر خود، با ضربات چاقو او را از پا درآورده و چند ضربه نیز به دخترعمه همسرش می زند و با سر رسیدن یکی از اهالی وفس، از آنجا متواری شده و از وفس خارج می شود. اهالی وفس این جنایت را به پاسگاه کمیجان اطلاع داده و ماموران پلیس کمیجان موفق می شوند قاتل فراری را در نزدیک روستاهای محمود آباد و سوران به دام انداخته و دستگیر کنند. از انگیزه قتل و اینکه آیا قاتل از قبل این جنایت را برنامه ریزی کرده و یا به طور اتفاقی مرتکب آن شده، اطلاعی در دست نیست.

پس از وقوع این جنایت، نیروهای پلیس و آتش نشانی در محل حادثه حضور یافتند و اورژانس 115کمیجان نیز نسبت به انتقال دخترعمه زن که بر اثر ضربات چاقو بیهوش شده و خون زیادی از دست داده بود، اقدام نموده و او را به بیمارستانی در اراک منتقل نمود. متاسفانه در حال حاضر این زن در حالت کما قرار دارد و احتمال بهبودی او بسیار کم است.

قاتل (در فرآیندی نامعلوم) پس از قتل همسر خود، او را در زیر شاخ و برگ درختان مخفی کرده بود که تلاش نیروهای پلیس و آتش نشانی و ساکنان محلی برای یافتن او بی نتیجه بود تا اینکه در صبح روز شنبه، یکی از اهالی وفس آنرا پیدا می کند و نسبت به انتقال جسد به کمیجان اقدام می شود.

این اتفاق در کنار دزدی ها و زد و خوردهایی که هراز گاهی در این منطقه مهم گردشگری استان مرکزی رخ می دهد، هرچه بیشتر توجه مارا به اهمیت استقرار پاسگاه انتظامی به منظور ایجاد امنیت در این منطقه پر رفت و آمد، جلب می کند. هرچند مجوز پاسگاه انتظامی وفس صادر شده و زمین احداث پاسگاه نیز واگذار شده است اما لازم است هرچه سریعتر نسبت به احداث ساختمان و آغاز فعالیت این مرکز انتظامی اقدام شود.

2 نوشته شده در  دوشنبه ۶ شهریور۱۳۹۱ساعت 20:13  توسط مهدی   | 

پروژه عمرانی وفس

محسن اکبری، اظهار داشت: به مناسبت هفته دولت 19 پروژه عمرانی و خدماتی در کمیجان به بهره‌برداری می‌رسد. این پروژه‌ها با اعتباری بالغ بر 9 هزار و 932 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی و ملی به بهره‌برداری می‌رسند.

وی تصریح کرد: احداث ساختمان دهیاری در پنج روستای خمارباغی، اسفندان، میدانک، فضل‌آباد و فتح‌آباد، اجرای پل در روستاهای فضل‌آباد، اجرای پل در روستای وفس، گازرسانی به روستای تکیه، ساماندهی گلزار شهدا، احداث پارک محله‌ای و آسفالت معابر شهر کمیجان بخشی از این پروژه‌ها است.

فرماندار کمیجان افزود: احداث فاز اول بلوار شیخ عبدالنبی وفسی، آسفالت معابر شهر میلاجرد، احداث پارک میلاجرد،  لوله‌گذاری آب کشاورزی، چهار مورد لایروبی و مرمت قنات، روکش آسفالت راه ارتباطی روستای دره سبز، تحویل زمین به ایثارگران و افتتاح موزه میراث فرهنگی کمیجان از دیگر پروژه‌های قابل بهره‌برداری به مناسبت هفته دولت در این شهرستان است.

2 نوشته شده در  دوشنبه ۶ شهریور۱۳۹۱ساعت 18:28  توسط مهدی   | 

لایروبی و مرمت قنات وفس

همزمان با هفته دولت شش پروژه عمرانی در بخش کشاورزی شهرستان کمیجان به بهره‌برداری می‌رسد که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها برای 9 نفر به صورت مستقیم و 820 نفر به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد خواهد شد.

این پروژه‌ها شامل طرح لوله‌گذاری میلاجرد با 188 میلیون ریال سرمایه‌گذاری، طرح لوله‌گذاری میدانک با 411 میلیون ریال، پروژه لایروبی و مرمت قنات روستای وفس با 235 میلیون ریال و ... است.

با افتتاح و بهره‌برداری از این پروژه‌ها 2 هزار و 220 خانوار از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.(+)

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۱ شهریور۱۳۹۱ساعت 18:35  توسط مهدی   | 

افزایش روستاهای هدف گردشگری استان مرکزی

سرپرست میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: روستاهای آهو آشتیان، سرآبادان تفرش، ورچه و شهابیه خمین، انجدان و هزاوه اراک، آوه ساوه، واران دلیجان، چناقچی علیا زرندیه و وفس واقع در شهرستان کمیجان از روستاهای هدف گردشگری مصوب استان مرکزی است. در این روستاها اقداماتی برای سامان دهی روستا برای رفاه حال گردشگران صورت گرفته است که البته نیازمند توسعه و تکمیل است.

مجتبی رضوانی با بیان اینکه تلاش برای افزایش روستاهای هدف گرشگری از برنامه های امسال میراث فرهنگی استان مرکزی است افزود: نام 30 روستای دیگر استان برای قرار گرفتن در طرح هدف گردشگری به معاونت گردشگری کشور، ارسال شده است که در صورت موافقت تحول جدی در گردشگری روستایی استان ایجاد می شود.

 روستاهای پاگل، سرسختی و هفته عمارت شهرستان شازند، خوره و آتشکده محلات، نقوسان، طراران و جلایر تفرش، نظم آباد، گوار، حسین آباد بغدادی، مرادآباد و طرمزد اراک، چمران، اشموئیل پیغمبر، باغ شیخ و نورعلی بیگ ساوه، روستاهای ویدر و ورده شهرستان زرندیه، واشقان، ولاشجرد، مشهد زلف آباد و دولت آباد فراهان، سیاوشان و گرکان آشتیان، چهرقان و سمقاور کمیجان، گوره زار خنداب، راونج و دودهک دلیجان و نیشهر خمین از جمله دیگر روستاهای پیشنهادی این استان است.

2 نوشته شده در  یکشنبه ۲۲ مرداد۱۳۹۱ساعت 16:30  توسط مهدی   | 

درخواست حل مشکلات شهر کمیجان

'غلامعلی كمیجانی' روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار كرد: تجهیز بیمارستان امام علی (ع) به عنوان تنها بیمارستان شهرستان كمیجان به امكانات جراحی و اتاق عمل، سونوگرافی و حضور پزشكان متخصص از مهمترین نیازهای این شهرستان است.

وی افزود: شهر كمیجان به لحاظ موقعیت جغرافیایی با همدان، اراك، ساوه و آشتیان حدود 90 كیلومتر فاصله دارد که فاقد راه‌های مواصلاتی مطلوب و بین شهری است ... باز شدن راه وفس- آقچه قلعه از مصوبات سفر دور اول و سوم ریاست جمهوری به استان مركزی است كه هنوز در این خصوص اقدامی صورت نگرفته است. امید است این پروژه به زودی عملیاتی شود تا با باز شدن این راه، ارتباط بین مردم شهر كمیجان با شهرهای ساوه و تهران نزدیكترشود.

رئیس شورای اسلامی شهر كمیجان بیان كرد: این شهرستان با دارا بودن بزرگانی مثل فخرالدین عراقی، روستای نمونه گردشگری وفس، موزه مردم‌شناسی و قلعه چرگزی قابلیت تبدیل شدن به مركز گردشگری را دارد.

وی ادامه داد: استقرار تعدادی از ادارات در این شهرستان همچون اداره اوقاف و امور خیریه، انتقال خون و پزشكی قانونی نیز از دیگر مواردی است كه توسط شورای اسلامی شهر كمیجان برای ایجاد رفاه شهروندان در حال پیگیری است. كمیجانی گفت: كلیه واحدهای مسكونی فاقد سند این شهرستان با هدف تثبیت حقوقی املاك و واحدهای مسكونی، بهره مندی از تسهیلات بانكی، انسجام در جابه جایی مالكیت و رفع دعاوی سنددار می شوند.

2 نوشته شده در  یکشنبه ۲۲ مرداد۱۳۹۱ساعت 15:15  توسط مهدی   | 

عریضه‌های منظوم و منثور همافر وفسی

پنجمین شماره فصلنامه اسناد بهارستان (بهار1391) مقاله ای از "اسدالله عبدلی آشتیانی" در رابطه با دیوان شعر مرحوم همافر وفسی دارد.

روح الله طهمورثی، مسئول امور اجرایی و سر ویراستار فصلنامه، ضمن اعلام خبر انتشار این شماره، "عریضه‌های منظوم و منثور همافر وفسی" را نیز یکی از مقالات فصلنامه شماره پنج دانست.(+)

اطلاعات بیشتر و در صورت امکان اصل مقاله، در آینده در همین وبلاگ منتشر خواهد شد.

2 نوشته شده در  جمعه ۳۰ تیر۱۳۹۱ساعت 17:48  توسط مهدی   | 

وبلاگ وفس هفت ساله شد


هفت سال عمر کمی نیست!

طی این هفت سال، 985 مطلب در این وبلاگ نوشته شد یعنی به طور متوسط در هر دو روز و نیم، یک مطلب.(عکس)

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۲۱ تیر۱۳۹۱ساعت 15:24  توسط مهدی   | 

فرهنگ روستای تات زبان وفس

عنوان فوق نام مقاله ای است که در نشریه شماره 23 دهیاری ها به چاپ رسیده است. نگارنده در این مقاله تلاش نموده تا وفس را در چند بخش از جمله موقعیت جغرافیایی، گویش، مشاهیر، ویژگی های گردشگری و صنایع دستی و عملکرد دهیاری معرفی نماید.

مثل همیشه، بیش از 95 درصد مطالب و عکس های این مقاله از این وبلاگ برداشته شده در حالیکه هیچگونه اشاره ای به آن نشده است. اصل مقاله را می توانید از اینجا دانلود نمائید.

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۲۱ تیر۱۳۹۱ساعت 15:11  توسط مهدی   | 

بازشدن محور وفس - آقچه قلعه در آینده

آصفری نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت با موافقت وزیر راه و شهرسازی 2 میلیارد تومان اعتبار به پل روگذر میدان بسیج اختصاص یافت و تا یک ماه آینده به بهره برداری می رسد . 

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس، همچنین از صدور سند برای مالکان سه منطقه کوی امام علی(فوتبال)، کوی سجادیه و ولیصعر و باز شدن محور وفس آغچه قلعه در شهرستان کمیجان در آینده خبر داد.(+)

پس نوشت: نامه آصفری به وزیر راه و شهرسازی در خصوص پیگیری و اقدام درباره پروژه راه وفس- آقچه شهرستان کمیجان و دستور وزیر برای اجرای آن

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۲۱ تیر۱۳۹۱ساعت 14:51  توسط مهدی   | 

رشد اعتبار شهرستان کمیجان در سال 1391

جناب آقای اکبری، فرماندار شهرستان کمیجان اعلام نمودند اعتبار شهرستان کمیجان در سال 91 در مجموع معادل 68368 میلیون ریال می باشد که این اعتبار نسبت به سرجمع اعتبار اختصاصی در سال 1390 که معادل 39695 میلیون ریال بوده از رشد بسیار خوبی برخوردار است.

در ادامه ایشان اعلام نمودند که اعتبار تخصیصی در سال 91 در چند بخش اعتبارات تملک دارائی های استان 27871 میلیون ریال 8 درصد، بهسازی روستاها 3998 میلیون ریال دو درصد، نفت و گاز 23435 میلیون ریال اعتبار موضوع ماده 194 قانون برنامه پنجم 2277 میلیون ریال، آسفالت راه های روستایی 7679 میلیون ریال، آب آشامیدنی روستاها 3108 میلیون ریال اختصاص یافته است .

در ادامه جلسه اعتبارات مربوطه به هر یک از دستگاههای مربوطه با توضیحات کامل مسئولین دستگاههای مورد بررسی و تصویب اعضاء کمیته قرار گرفت  و مقرر شد پروژههایی که از سهم اعتبارات شهرستان برخوردار نشده اند از طریق اعتبارات ملی و اعتبارات وفس –شراء  تامین اعتبار شوند.(+)

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۲۱ تیر۱۳۹۱ساعت 14:49  توسط مهدی   | 

دهیار وفس در کارگاه آموزشی گردشگری روستایی

دوره آموزشی "گردشگری روستایی" با حضور دهیاران منتخب استان البرز و استان های مجاور از تاریخ 20/04/91 تا 22/04/91 در محل اردوگاه ایثار برگزار می گردد.

کارگاه آموزش ملی گردشگری روستایی با هماهنگی پژوهشکده مدیریت شهری و روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برگزار می شود و بر اساس تقویم آموزشی دفتر امور روستایی، دهیاران تا پایان سال با مباحث عمرانی و توسعه روستا آشنا خواهند شد.

آقای داود باریکلو، دهیار وفس نیز یکی از شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی است.(+)

2 نوشته شده در  سه شنبه ۲۰ تیر۱۳۹۱ساعت 20:44  توسط مهدی   | 

تشکیل و حمایت از تعاونی وفس

ابراهیم خسروی، مدیر کمیته امداد، در جلسه تعامل و همفکری بین کمیته امداد و اداره تعاون شهرستان کمیجان افزود: این تعاونی ها در شهرهای کمیجان، میلاجرد، و روستاهای خسروبیگ، چهرقان، وفس و ... ایجاد شده است.

وی با اشاره به تعداد افراد واجد شرایط اشتغال و چگونگی بهره مندی مددجویان و فرزندان آنها از منابع وامی امداد و بانکی خاطرنشان ساخت: با توجه به نوع اشتغال مورد علاقه و همکاری اداره تعاون گام های موثری جهت ایجاد اشتغال در این مناطق برداشته خواهد شد.

مدیر کمیته امداد، آگاهی و آموزش را برای تصدی یک شغل مناسب با توجه به علاقه مندی و جنسیت افراد ضروری خواند. ارائه آموزش به متقاضیان و بازدید آنها از طرح های موفق در سطح استان با همکاری کمیته امداد امام و اداره تعاون شهرستان گام موثری در ایجاد اشتغالزایی می باشد.

در ادامه کاوه ئی، رئیس اداره تعاون شهرستان کمیجان نیز از آمادگی این اداره برای پذیرش طرح های تعاونی اشتغال زا کمیته امداد خبر داد.(+)

2 نوشته شده در  یکشنبه ۱۱ تیر۱۳۹۱ساعت 17:32  توسط مهدی   | 

کوچه ها و خیابان های وفس، همچنان خاکی

از خرداد سال 1390 تا اردیبهشت 1391 اجرای طرح گازرسانی در سطح کوچه ها و خیابان های وفس جریان داشت. تقریبا گودال های جاگذاری لوله گاز در همه معابر وفس حفر شده و طی یکسال گذشته، به ویژه در فصول پاییز و زمستان، تردد ساکنان وفس از معابر بسیار سخت و دشوار بود. مسافران و گردشگران نیز در تابستان گذشته و بهار امسال با مشکلات بسیاری روبرو بودند.

با اتمام طرح گازرسانی، این انتظار وجود داشت که هرچه سریعتر نسبت به جمع آوری نخاله های سطح معابر، هموارسازی و آسفالت یا سنگ کاری کوچه ها اقدام شود اما متاسفانه با گذشت یکماه از اتمام طرح گازرسانی هنوز چنین کاری انجام نشده است. هرچند در ابتدای خردادماه، سطح قسمتی از کوچه ها و خیابان های وفس مسطح شد(+) ولی مشکلات اصلی همچون تپه های خاک در گوشه گوشه کوچه ها، بلند شدن گردوخاک، پخش و پلا شدن نخاله ها در سطح زمین، تردد سخت و دشوار اشخاص و و وسایل نقلیه همچنان به قوت خود باقی است.

امیدوارم مسئولین محترم شهرستان به ویژه جناب فرماندار، آقای محسن اکبری که تاکید ویژه ای بر قابلیت های گردشگری وفس دارند، اقداماتی در زمینه رفع این مشکل اساسی به عمل آورند.

*: آقای میری (ساکن شهرری) و چند خواننده دیگر وبلاگ خواستار انعکاس این مشکل و تلاش در جهت رفع آن شده بودند.
2 نوشته شده در  پنجشنبه ۱ تیر۱۳۹۱ساعت 20:17  توسط مهدی   | 

ماشین های راهسازی نیامده، برگشتند

محمدحسن آصفری، 21 اردیبهشت امسال به وفس رفت و در صحبت هایش با وفسی ها گفت: "در هماهنگی ها و توافقات به عمل آمده با مدیرکل محترم راه و ترابری استان مرکزی، مقرر گردید در اسرع وقت نسبت به تجهیز کارگاه و راه سازی جاده وفس- نوبران اقدام نمایند".

از صحبت های آصفری هنوز یک هفته نگذشته بود که دو دستگاه ماشین آلات راهسازی از گردنه وفس بالا آمده و به قصد رسیدن به ابتدای جاده وفس- نوبران (در بالای کوه "علی آباد") در حال طی کردن مسیر خاکی و گرداگرد مناطق مسکونی وفس با سرعتی حلزونی بودند که ناگهان از حرکت باز ایستادند و با چرخاندن فرمان ها، راه بازگشت را در پیش گرفتند و از همان راهی که آمده بودند، برگشتند!!

قضیه چیست و جریان از چه قرار است، معلوم نیست!؟ اما فرماندار کمیجان حدود پنج ماه قبل در مصاحبه ای با ایسنا، مسئولیت اجرای این طرح را بر عهده راه و ترابری استان مرکزی و اجرای آنرا از محل اعتبارات ملی دانسته بود.

پس نوشت(16خرداد): انعکاس این خبر در پایگاه خبری تحلیلی مرکزی دیلی

عکس هایی از ماشین آلات راهسازی اداره کل راه و ترابری استان مرکزی

2 نوشته شده در  سه شنبه ۹ خرداد۱۳۹۱ساعت 18:50  توسط مهدی   | 

هموارسازی خیابان و کوچه های وفس

اجرای طرح گازرسانی وفس که با کندن و حفر خیابان و کوچه های وفس همراه بود، باعث ایجاد پستی و بلندی های فراوان در سطح کوچه های وفس شده بود و این امر طی یکسال گذشته، زحمات بسیاری برای ساکنان وفس و مسافرانش به وجود آورده بود.

تپه های خاک در گوشه گوشه کوچه ها، بلند شدن گردوخاک، پخش و پلا شدن نخاله ها در سطح زمین، تردد سخت و دشوار وسایل نقلیه و حتی سختی راه رفتن در کوچه ها، مشکلات ناشی از این ناهمواری ها بود. اما خوشبختانه با اتمام جاگذاری لوله اصلی گاز در تمام کوچه ها، از ابتدای این هفته نسبت به هموارسازی اکثریت معابر وفس، اقدام شد.

بنابر گزارش دهیاری وفس، با حمایت فرمانداری و بخشداری محترم شهرستان و همکاری اداره راه و ترابری کمیجان، از روز شنبه(6 خرداد) دو دستگاه لودر و گریدر به همراه یک کامیون، اقدام به مسطح سازی خیابان و کوچه های وفس نمودند. طی سه روز گدشته(تا امروز دوشنبه)، خیابان ورودی وفس(در محله دونه، دولی اَمَّد و دروازه) و کوچه های منتهی به محلات "ماندی مزن" و "باغچه میران" هموار شده اند و این عملیات به تدریج در دیگر کوچه ها و معابر وفس نیز انجام خواهد شد.

در مرحله بعدی قرار است سطح خیابان ورودی وفس آسفالت شود. همچنین بعد از اتمام علمک گذاری تمام خانه های مناطق "سینه باغچه میران" و "سینه مانداران"، سطح این معابر نیز همانند گذشته سنگ خواهد شد. سطح دیگر کوچه های وفس نیز با "ماسه بیس" پوشانده می شود.

2 نوشته شده در  دوشنبه ۸ خرداد۱۳۹۱ساعت 18:19  توسط مهدی   | 

گزارش تصویری اخبار وفس

عملیات نصب سیستم دیجیتالی تلویزیونی

گرامیداشت روز معلم در وفس

تعویض چراغ تیرِبرق های وفس

شرکت دهیار وفس در جلسه دهیاران بخش مرکزی کمیجان

هرس درختانِ مسیرِ سیم های برق

گردآوری زباله های درشتِ بخشی از رودخانه وفس

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  شنبه ۶ خرداد۱۳۹۱ساعت 20:43  توسط مهدی   | 

وفس، از مراکز حکومت هخامنشیان

"کشف آثار و دست ساخته های ابتدایی در منطقه انجمن وفس و وجود آثار سفالی و بنای معماری سبک هخامنشیان در حفاری های منطقه با توجه به نزدیکی جغرافیایی به هگمتانه (پایتخت سیاسی و اداری هخامنشیان) این احتمال را تقویت می کند که وفس، روزگاری از مراکز مهم حکومت هخامنش بوده باشد."

مطلب فوق، یکی از یافته های پژوهش دکتر فاطمه موسوی میرک، استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی اراک است که در نخستین همايش "زبان و مفاهیم علوم اجتماعی" در تهران ارائه گردید. این عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی، با بررسی "عبارت های اسمی در گویش وفسی" و استفاده از نظریه های زبانشناسی، به نتایجی پیرامون وابستگی های زبانی گویش وفسی و فولکلور مردمان این منطقه دست یافته است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: وفسی, فاطمه موسوی میرک
2 نوشته شده در  دوشنبه ۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 21:41  توسط مهدی   | 

گازرسانی به وفس، از مهمترین اقدامات شرکت گاز کمیجان

'داود واشقانی فراهانی'، رئیس شركت گاز ناحیه كمیجان، عصر یكشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: در حال حاضر بیش از 90 درصد از روستاهای بخش مركزی و میلاجردِ شهرستان کمیجان با بیش از پنج هزار و 706 مشترك، از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

وی ضمن اعلام آمادگی این شرکت برای خدمت رسانی در بخش های مختلف صنعتی و كشاورزی، افزود: یكی از مهمترین اقدامات این شركت در راستای خدمت رسانی به مردم، اجرای پروژه گازرسانی به روستای صعب العبور وفس از توابع این شهرستان است.

2 نوشته شده در  یکشنبه ۳۱ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 21:4  توسط مهدی   | 

پیشنهاد "خانه دارابی" برای ثبت ملی

"خانه دارابی" اشاره دارد به خانه ای متعلق به خاندان دارابی در محله "مانداران" وفس. محله "مانداران" که سابقا محل سکونت خوانین منطقه وفس بوده، یکی از زیباترین محلات وفس است و اکثر خانه های موجود در آن از لحاظ معماری داخلی و نمای ظاهری شاخص می باشد.

در بهار سال 1385 موفق شدم به اتفاق آقای حسینی، مدیرکل وقت میراث فرهنگی استان مرکزی از "خانه حاج محمدخان دارابی" (زیباترین خانه وفس از لحاظ معماری داخلی) و برج قدیمی و معروف آن دیدن کنم و با دوربین متوسطی که داشتم تصاویری تهیه کنم.

برای مشاهده متن کامل خبر پیشنهاد "خانه دارابی" برای ثبت ملی کلیک کنید

2 نوشته شده در  شنبه ۳۰ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 20:2  توسط مهدی   | 

ارتقا دفتر آی سی تی(Ict) وفس

ارائه خدماتی از قبیل پست، پست بانك، مخابرات، امور مربوط به شركت های آب و برق و گاز و جهاد كشاورزی از جمله فعالیت های دفاتر آی سی تی در روستاهاست. بانك در دفاتر آی سی تی همه خدمات بانكی را ارائه می‌دهد.

نصب خودپردازهای الكترونیك، محوطه سازی و افزایش خدمات از برنامه های اولویت دار در ارتقای سطح دفاتر آی سی تی در روستاهای بزرگ شهرستان همچون فامرین، چهرقان، سمقاور و وفس است.

متن کامل خبر


2 نوشته شده در  شنبه ۳۰ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 17:40  توسط مهدی   | 

بررسی نصب دستگاه خودپرداز در وفس

جلسه هماهنگی احصاء و رفع مشکلات دفاتر Ict روستایی روز دوشنبه (25/2/91) راس ساعت 10 صبح در محل فرمانداری شهرستان کمیجان با حضور مدیرکل پست استان (آقای مصلحی)، رئیس مخابرات شهرستان اراک (آقای مشیری) مدیران ادارات مرتبط و بخشدار محترم مرکزی و میلاجرد، در محل سالن جلسات فرمانداری تشکیل شد.
آقای اکبری ضمن تاکید بر فعالیت بیشتر دفاتر ict با نگاه مشتری مدارانه، این دفاتر را از مراکز ارائه خدمات عمومی و تخصصی دولت دانسته و تقویت آنها را از نظر تجهیزاتی، فنی و علمی خواستار شدند. در ادامه آقای  مصلحی و آقای مشیری اعلام کردند در راستای توانمندسازی دفاتر مزبور، نهایت همکاری را خواهند داشت و مقرر شد نصب دستگاه های خودپرداز Atm الکترونیکی در کمیجان و میلاجرد در اسرع وقت در دستور کار قرار گیرد و نصب این دستگاه ها برای روستاهای بزرگ از جمله: خسروبیگ، سمقاور، وفس، چهرقان و اسفندان بررسی گردد.
در این جلسه تصمیم بر آن شد که هر کدام از دفاتر Ict روستایی که تمایل به تبدیل به دفاتر پیشخوان دولت مطابق مقررات را دارند پیگیری لازم را از طریق بخشداری ها و متعاقباً فرمانداری و استان داشته باشند.(+)

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 18:9  توسط مهدی   | 

کاهش دوباره بودجه منطقه

در حالیکه طی بودجه سال  90 استان مرکزی در بخش مصوبات خاص نزدیک به 18 میلیارد تومان برای طرح های  توسعه خمین، کاهش آلودگی هوا اراک، پروژه 55 متری اراک، مصوبات سفر مقام معظم رهبری و رئیس جمهور و... اختصاص یافته بود، گزارشات حاکی از آن است در بودجه سال 91 دولت که به مجلس ارسال کرده است، این رقم به 12 میلیارد تومان کاهش یافته است. این کاهش بودجه در شرایطی صورت می گیرد که طرح توسعه وفس- شرا نیز به طرح های قبلی اضافه شده است و معلوم نیست با این بودجه ناچیز کدام یک از این طرح ها قابل عملیاتی شدن است؟

بهر حال به نظر می رسد باید مجمع نمایندگان استان مرکزی و مدیران ارشد استان در این چند روز که بحث بودجه در مجلس در حال انجام است برای افزایش بودجه استان رایزنی های لازم را انجام دهند.(مجنون)

اخباری مرتبط با طرح توسعه وفس- شرا به ترتیب از سال 1385 تابه حال: (+، +، +، +، +)

2 نوشته شده در  سه شنبه ۲۶ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 18:0  توسط مهدی   | 

حضور نماینده جدید منطقه در وفس

حاج محمدحسن آصفری، نماینده منتخب مردمِ شهرستان های اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، روز پنجشنبه (21/2/91) به همراه مشاورین خود به وفس رفت و از نزدیک در جریان مشکلات و کمبودهای مردم آن منطقه قرار گرفت. وی در دیدار خود با مردم این روستا که در مسجد صاحب الزمان و با حضور اعضای شورا انجام شد بر احداث جاده وفس- نوبران تاکید نموده و افزود: طی هماهنگی ها و توافقات به عمل آمده با مدیرکل محترم راه و ترابری استان مرکزی، مقرر گردید در اسرع وقت نسبت به تجهیز کارگاه و  راه سازی جاده اقدام نمایند تا تردد مردم از مسیر فوق صورت پذیرد و بخشی از مشکلات مردم این روستا برطرف گردد.

پی نوشت: جاده وفس- نوبران، جاده ای استانی و حتی فرا استانی است و هدف از احداث آن، فقط حل مشکلات مردم وفس نیست.

عکس های بیشتر

2 نوشته شده در  دوشنبه ۲۵ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 15:56  توسط مهدی   | 

کوهپیمایی فرهنگیان کمیجان در کوه های وفس

در برنامه ای فرهنگی- ورزشی، به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم، تعدادی از فرهنگیان و کارکنان سپاه ناحیه کمیجان اقدام به کوهپیمایی در دامنه های زیبای کوه وفس نمودند. این برنامه در پنج شنبه، چهاردهمین روز از ماه بهاری اردیبهشت برگزار گردید.(+)

سابقه برگزاری برنامه های فرهنگی-ورزشی در کوه های وفس و توجه به قابلیت های گردشگری این کوه های زیبا

همایش بزرگ كوهروی عمومی در دامنه کوه وفس (14اردیبهشت86) [گزارش این همایش]

صعود بسيجيان اسفندانی به كوه وفس (28شهریور87)

پیاده روی در کوه وفس (29آذر87)

همایش پیاده روی در کوه های وفس (10آبان89)

فتح قله كوه وفس توسط دانش آموزان كمیجانی (31تیر90)

2 نوشته شده در  شنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 19:44  توسط مهدی   | 

گرامیداشت هفته بهداشت مدارس در وفس

به گزارش شبکه بهداشت و درمان شهرستان کمیجان، یکی از برنامه های اجراشده در هفته بهداشت مدارس (18 تا 24 فروردین ماه)، برگزاری مراسم راهپیمایی در روستاهای وفس، سمقاور و اسفندان بود. از پدربزرگ و مادربزرگ های دانش آموزان دعوت شده بود تا با نوه هایشان در مراسم شرکت کنند. در این مراسم ها مسابقاتی نیز برگزار شد و به تعدادی از دانش آموزان، هدایایی بهداشتی همچون مسواک و خمیردندان تقدیم گردید.(+)

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 17:4  توسط مهدی   | 

ابلاغ سلام استاندار به روحانی وفس

حجه الاسلام احمد رضاییان، مشاور امور روحانیون استاندار مركزی بنا به دستور مهندس شعبانی فرد، استاندار استان مركزی جهت تبریك سال نو و قرار گرفتن در جریان وضع تبلیغات در روستاهای این استان، با حضور در چند روستای شهرستان كمیجان و خنداب از جمله وفس، با ائمه جمعه و روحانیون طرح هجرت و مستقر در این روستاها دیدار کرد.

در این دیدار ها كه روز جمعه مورخه 25/1/91 صورت گرفت حجه الاسلام رضاییان با ابلاغ سلام استاندار، درجریان فعالیت های آنها در روستاها قرار گرفته و از زحمات این عزیزان تشكر و قدردانی نمود.(عکس از راست: آقایان امینی فر و رضاییان +)

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 10:16  توسط مهدی   | 

گردآوری و امحاء زباله ها در وفس

سیستم جمع آوری و امحاء زباله ها در وفس طی سالهای گذشته، همیشه مشکل داشته و به شکلی معیوب و ناقص اجرا می شده است. با شروع به کار دهیاری جدید، به نظر می رسد این سیستم منظم تر شده باشد که امیدوارم با همیاری ساکنان وفس و گردشگران، بهتر و موثرتر از قبل اجرا شود.

در حال حاضر، زباله ها هفته ای دومرتبه گردآوری می شود و در محلی به نام "دره موش" امحاء می گردد. طبق مصوبات دهیاری های کل کشور در موضوع عوارض محلی و همچنین مصوبات شورای اسلامی وفس، خانوارهای ساکن وفس موظف به پرداخت عوارض ماهیانه برای انتقال زباله های خود هستند.

عکس هایی از گردآوری و امحاء زباله ها در وفس

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۲۳ فروردین۱۳۹۱ساعت 21:16  توسط مهدی   | 

سالمندی، واقعیتی دردناک برای وفس

در روز دوشنبه، بیست و یکم فروردین، از هفته سلامت، سمیناری با عنوان "سالمندی و سلامت" در کمیجان برگزار شد. در این سمینار که مسئولینی از استان و شهرستان در آن به ایراد سخنرانی پرداختند، صد و پنجاه نفر از سالمندان وفسی، سمقاوری و آمره ای حضور داشتند. موضوع اصلی این سمینار "اهمیت سلامت سالمندان" بود. (روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کمیجان+)

هنوز نتایج قطعی آمار سرشماری 1390 در وفس اعلام نشده، ولی به طور قطع می توان گفت که متاسفانه جمعیت سالمندان وفس خیلی بیشتر از جمعیت جوان آن است و این واقعیتی است که در تقریبا در همه آبادی های منطقه و حتی کل ایران قابل تایید است.(عکس از امیر شاه محمدی)

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۲۳ فروردین۱۳۹۱ساعت 20:8  توسط مهدی   | 

986 رای وفسی ها در انتخابات مجلس

وفس، دو شعبه رای گیری داشت:

1) مسجد حضرت زهرا(س)- محله ميان ده (کل آراء= 719)

 2) مسجد حضرت ابوالفضل (ع)- محله باغچه ميران (کل آراء= 267)


ریز آراء هر نماینده در وفس به تفکیک شعب

2 نوشته شده در  یکشنبه ۲۰ فروردین۱۳۹۱ساعت 0:34  توسط مهدی   | 

خبرنامه

Powered by WebGozar

 با وفس همراه شوید

وفسی ها

علی باباجانی
سیدمهدی حسینی
......................
*اسامی وفسی ها و اعضاء فیسبوک وفس*

گالری تصاویر وفس

خردادماه
تابستان
گلهای بهاری
زردآلو و محصولات آن
تیم دوچرخه سواری در وفس
طبیعت وفس
مساجد وفس
دیدنی های وفس
مردمان وفس
میوه های وفس
وفس
غدير در حسينيه وفسي هاي مقیم قم
مسجد وفسي هاي مقیم قم(محرم 87)
نمايشگاه عاشورا در وفس(محرم 87)
کودکان و نوجوانان(محرم 87)
تعزیه در وفس(محرم 87)
حسينيه وفسي هاي مقیم قم(محرم 87)
دسته های عزاداری(محرم87)
گوناگون

مطالب جالب‌ و مهمتر

اطلاعات مختصر از وفس
شهرستان کمیجان در یک نگاه
معنی لغت وفس
محله‌های وفس
واقعه کشتار مردم وفس
حضور استاندار در وفس
زبان و خط مادی(تاتی)
پروفسور استیلو و گویش وفسی
Vafsi Folk Tales
آثار شیخ عبدالنبی وفسی
اولین شهید انقلاب مشروطه
برج تاریخی وفس
خانه‌ی حاج محمدخان
صرف افعال وفسی

Web Analytics