منطقه وفس

 

مرحله اول مسابقات دوچرخه سواری لیگ جوانان کشور در شهرستان کمیجان

به گزارش روابط عمومی فدراسیون دوچرخه سواری، اولین مرحله مسابقات لیگ جوانان در مواد جاده از تاریخ بیست و نهم لغایت سی و یکم شهریور ماه در شهرستان کمیجان واقع در استان مرکزی برگزار می شود.

پذیرش تیم ها از عصر جمعه 92/06/29 در دبیرستان قمربنی هاشم کمیجان انجام می شود. تیم های 15 استان کشور در این مسابقات شرکت خواهند کرد.

مسابقات تایم تریل انفرادی از ساعت 9 صبح روز شنبه 92/6/30 در مسیر محور محمودآباد- میلاجرد از روستای خسروبیگ به سمت میدان انقلاب شهر میلاجرد به مسافت 12 کیلومتر برگزار شده و مراسم اختتامیه و اهداء جوایز در میدان انقلاب شهر میلاجرد برگزار خواهد شد.

مسابقات استقامت جاده از ساعت 9 صبح روز یکشنبه 92/06/31 از میدان فرمانداری شهر کمیجان با عبور از روستاهای خمارباغی، کلوان و فامرین در سه دور و به مسافت 80 کیلومتر برگزار شده و مراسم اختتامیه و اهداء جوایز نیز در میدان فرمانداری کمیجان برگزار می گردد.

بازدید از منطقه گردشگری روستای تاریخی وفس، اجرای برنامه ساز و دهل محلی و گلباران مزار شهدای میلاجرد از برنامه هایی است که قرار است در حاشیه برگزاری این مسابقات به اجرا در آید.


برچسب‌ها: دوچرخه سواری
2 نوشته شده در  پنجشنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۲ساعت 16:45  توسط مهدی   | 

مفاهیم نمادین برخی متون مقدس در بین مردم مسلمان ایران در منطقه وفس

عنوان فوق، موضوع مقاله ای از خانم موسوی میرک، استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی اراک است که در پاییز سال 90 در نشریه بین المللی "آنالیتیکا ایرانیکا"(Analytica Iranica) به چاپ رسیده است. متن مقاله را این استاد گرانقدر برای مطالعه شما خوانندگان عزیز در اختیار وبلاگ وفس قرار داده اند که ضمن تشکر از ایشان توجه شما را به آن جلب می کنم:

متن کامل مقاله


برچسب‌ها: فاطمه موسوی میرک
2 نوشته شده در  سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲ساعت 18:27  توسط مهدی   | 

دهستان وفس

برای مطالعه تصویر، لطفا روی آن کلیک نمائید

2 نوشته شده در  سه شنبه ۱۰ بهمن۱۳۹۱ساعت 9:36  توسط مهدی   | 

وفس در نخستین تقسیمات کشوری ایران

منبع: مقاله "اداره و تقسیمات کشوری ایران"، کاظم ودیعی، نشریه بررسی های تاریخی

2 نوشته شده در  یکشنبه ۱ بهمن۱۳۹۱ساعت 17:59  توسط مهدی   | 

محدوده طرح توسعه وفس و شراء


گزارش این طرح

2 نوشته شده در  دوشنبه ۱۸ دی۱۳۹۱ساعت 18:46  توسط مهدی   | 

Vafs, un village issu de l’histoire

معرفی وفس در شبکه سحر(به زبان فرانسه)            وفس، روستایی از دل تاریخ

  Situé dans la province du Centre (Markazi), Vafs fut autrefois une agglomération mède. Pendant la période islamique, il a fait partie des villages de la région de Djébâl, qui englobait les départements centraux actuels. Lors de la première division administrative moderne de l’Iran en 1937, le village est devenu une commune du département d’Arak. Et enfin, en 2003, Vafs a été incorporé à la commune de Komidjan. Ce village se situe à 49° 23’ de longitude est et 34° 51’ de latitude nord.

متن کامل

2 نوشته شده در  پنجشنبه ۱۴ دی۱۳۹۱ساعت 20:5  توسط مهدی   | 

گزارش طرح توسعه وفس و شراء

منطقه وفس و شراء در محدوده هایی از استان مركزی و استان همدان واقع گردیده است. در این منطقه عوامل متعدد اقتصادی و اجتماعی و ارتباطی و جغرافیایی، مناطق پیرامون ناحیه وفس و شراء را در برگرفته كه بدلیل پتانسیل های قوی این عوامل و كشش در جذب نقاط پیرامونی و به جهت ناتوانی ساختار اقتصادی و اجتماعی و بافت سنتی منطقه و در اثر ناهماهنگی در توزیع خدمات، توسعه و بهسازی این ناحیه با محرومیت هایی روبرو گردیده است... دانلود گزارش کامل

مطالب مرتبط

طرح توسعه وفس شراء**طرح عظيم وفس شراء**کاهش اعتبار طرح توسعه وفس و شراء**انجام پروژه ها از محل اعتبارات طرح توسعه وفس- شراء**تصویب طرح وفس- شراء از مهمترین مصوبات سفر هیات دولت

2 نوشته شده در  یکشنبه ۲۶ آذر۱۳۹۱ساعت 18:10  توسط مهدی   | 

وفس، ماسوله استان مرکزی

تا به حال بارها و بارها از روستای ماسوله در استان گیلان خوانده یا شنیده اید. ولی درباره روستایی شبیه ماسوله با همان شیوه خانه سازی، در استان مرکزی کمتر سخن گفته شده است. برای رسیدن به این روستا باید به استان مرکزی و اراک و از آنجا راهی کمیجان شویم. شهر کوچکی در بخش مرکزی اراک. کمیجان که نام قدیم آن کمجان بوده، خود دارای آثار تاریخی و نقاط دیدنی متعددی است از جمله بازار، قلعه خاندان بهادری، و خانه فخرالدین عراقی شاعر معروف.

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  دوشنبه ۲۲ آبان۱۳۹۱ساعت 22:43  توسط مهدی   | 

سفر سحر (سفرنامه وفس)

هوای خنک و مرطوب، باغات جنگل مانندی که سایه‌ی درخت‌های میوه‌اش روی جاده‌ی مال‌رو را پوشانده و رودخانه‌ای (که البته زیاد هم از زباله‌های غیرقابل‌جذب در امان نمانده) نمی‌گذارد طول راه را حس کنیم... صلاة ظهر به باغ می‌رسیم، باغی در سرازیری کوه که در قسمت بالایی آن، چشمه‌ای می‌جوشد. کنار سرچشمه زیراندازی پهن می‌کنیم و می‌نشینیم، بالای سرمان درخت‌های میوه است، بیشتر گلابی و سیب، و زیر پایمان چشمه‌ای خنک!

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  جمعه ۱۴ مهر۱۳۹۱ساعت 12:4  توسط مهدی   | 

تغییر فرماندار کمیجان

حجت اله نصیری، بخشدار بخش میلاجرد، با حفظ سمت به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان کمیجان منصوب گردید.

مراسم تودیع و معارفه فرماندار جدید، عصر روز سه شنبه مورخ 91/6/21 از ساعت 15 الی 17/30 و با حضور "اسکندری"، مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری مرکزی، "مقدسی پور"، امام جمعه کمیجان، "کاظمی"، "نصیری"، بخشداران بخش های مرکزی و میلاجرد، "شاکری"، رئیس اداره تبلیغات اسلامی و سایر اعضای شورای اداری شهرستان برگزار گردید.

در این مراسم ضمن تقدیر از زحمات سه ساله آقای محسن اکبری درسمت فرمانداری این شهرستان، طی حکمی ازسوی شعبانی فر، استاندارمرکزی، آقای حجت الله نصیری به عنوان سرپرست جدید این فرمانداری منصوب گردید.(+)

2 نوشته شده در  جمعه ۳۱ شهریور۱۳۹۱ساعت 8:55  توسط مهدی   | 

وفس و شهری شدنش

تعطیلات عید فطر بود كه به دعوت پسر عمه ام به دهاتی در اراك به نام وفس رفتیم. جمع فامیلی بسیار خوبی بود . نیمه مجردی ونیمه متاهلی . شبها تا دیر وقت بیدار می ماندیم و گاهی در باغها می چرخیدیم . زوزه شغالها هم مایه ترسمان بود و هم دستمایه مزاح . فوتبال دستی، اسم فامیل، پانتومیم، گل یا پوچ بازی های مفرح آنجا بود. صبح ساعت ۱۱، صبحانه می خوردیم و عصر ساعت ۵ ناهار . همه كمك می كردند و هر كی هر كاری بلد بود انجام می داد . یكی ظرف می شست یكی ماكارانی درست می كرد یكی چایی دم می كرد . خلاصه جای شما خالی.

روز سوم آبگوشت بار گذاشته بودیم .ساعت ۱.۵ دنبال نان به نانوایی رفتیم . نانوایی بسته بود و هیچكدام از دهاتی ها دیگر نان نمی پختند . دنبال سبزی خوردن بودیم كه دیدم وانتی آمده و سبزی آورده و روستائیان دورش جمع شده اند . خلاصه هرچی می خواهی باید سراغ مغازه بروی . اقتصاد دهات درست مثل شهر شده كاملا مصرفی .

از طرف دیگر به بناها كه نگاهی می اندازی ساختمان های خشت و گلی می بینی كه با كوچكترین پس لرزه ای فرو می ریزند . آنهایی هم که ساختمان های جدید تیرآهنی ساخته اند درست مثل ساختمان های شهری ساختند، انگار نه انگار كه اینجا روستاست.

روستاها را باید دریافت. اقتصاد روستایی، بناهای روستایی، فرهنگ روستایی. روستا قشنگ است اما شهر نیست و نباید فرهنگ مصرف گرا را آنجا ترویج داد. منبع
2 نوشته شده در  سه شنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۱ساعت 18:2  توسط مهدی   | 

ای برادر تو وفس را دریاب!

وفس باشد بهشت کوهستان                     پر درخت است و گوهر تابان

کوهسارش بلند و سرپنجه                         گوهر ناب هست در گنجه

چشمه های زلال و آب روان                        خنک آنجا به فصل تابستان

چشمه آب بین چاهانش                           که صفا بخش میهمانانش

قله کوه آن قلنجه بنام                               بر کمیجان و وفس باشد بام

چون هوا دلپذیر و هم آزاد                           وفس سرسبز کی شوی آباد ؟

وفس باشد غریب و گشته خراب                  ای برادر تو وفس را دریاب

شعر از آقای سیدحسن سجادی می باشد که پسر ایشان، حمید، آنرا برای نمایش در وبلاگ ارسال کرده است.

عکس، ماکتی از نمای خانه ی روستایی وفس است که توسط خانم نجمه مرادی و از موادی چون یونولیت، چسب چوب و پودر مل ساخته شده است. تصاویر را آقای رضا مرادی برای نمایش در وبلاگ ارسال نموده است. می توانید عکس های بیشتری از این ماکت را در ادامه مطلب مشاهده نمائید.

2 نوشته شده در  شنبه ۲۱ مرداد۱۳۹۱ساعت 23:25  توسط مهدی   | 

خاطرات وفس!

... بعد از یه ساعتو خورده ای پیاده روی و کوه نوردی رسیدیم به باغشون، دیدیم زیرانداز پهنه و یه عده منتظر ما نشستن و یه خر سفیدم اونجاست، که یهو "بهشاد" گفت دستتون درد نکنه راضی به زحمت نبودیم قربونی واسه چی، شرمنده میکنید که با پشت دست "گلی" مواجه شد و ادامه نداد! نشستیم صبحونه خوردیم و پاشدیم رفتیم کوه بعد از یه ربع که از کوه صاف بالا کشیدیم و هی بد و بیراه میگفتیم، رسیدیم رسیدیم اون بالا! واقعا عالی یه دره سرسبز که دورتادور کوه بود و پایینش یه دره عمیق پر درخت! یعنی اگه نبینید نصف عمرتون بر فناست....(عکس تزئینی است)

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  شنبه ۲۱ مرداد۱۳۹۱ساعت 22:58  توسط مهدی   | 

واژه "وفسی" در کتاب مقدس(تورات)

مرحوم استاد دهگان در کتاب گزارشنامه(یا فقه اللغه)، صفحه 253، پیرامون معنی و مفهوم لغت «وفس» نوشته است:

"کلمه ی «وفس»، اصطلاح ارباب قلم است؛ مردم این سرزمین دهستان خود را «ووس» همچو دوس تلفظ می‏کنند؛ در وجه این تسمیه چیزی به دست راقم سطور نیست جز آنکه در کتاب اعداد، باب سیزدهم پاره چهاردهم جمله ایست که می نویسد «از سبط نفتالی، نَحبی بنُ وَفْسی»؛ صاحب قاموس کتاب مقدس، این لغت را به ازدیاد و برکت معنی کرده است."

کلمه «وفسی» در تورات، نام یک شخص است. این کلمه فقط یک مرتبه(باب 13، پاره 14) در کتاب اعداد ذکر شده است. شخص «وفسی» متعلق به قوم نفتالی از اقوام بنی اسرائیل می باشد....

این مقاله پیش از این در بهمن 1385 در همین وبلاگ درج شده بود. برای مطالعه متن کامل مقاله به این آدرس مراجعه کنید.

2 نوشته شده در  دوشنبه ۲ مرداد۱۳۹۱ساعت 23:33  توسط مهدی   | 

وبلاگ وفس هفت ساله شد


هفت سال عمر کمی نیست!

طی این هفت سال، 985 مطلب در این وبلاگ نوشته شد یعنی به طور متوسط در هر دو روز و نیم، یک مطلب.(عکس)

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۲۱ تیر۱۳۹۱ساعت 15:24  توسط مهدی   | 

ساخت ماکت سه بعدی بافت تاریخی وفس

مجید خیری، هنرمند ماکت‌ساز استان مرکزی، ‌از ساخت ماکت‌ آثار شاخص تاریخی به سفارش ارگان‌ها، مدیران دولتی و موزه‌ها خبر داد.
این هنرمند با اشاره به ساخت ماکت چندین امامزاده و اماکن متبرکه،‌ افزود: ماکت امامزاده سلیمان و امامزا‌ده یحیی در نراق‌ را نیز من ساخته‌ام که هم ‌اکنون در موزه مردم‌شناسی نراق در معرض دید عموم قرار دارد.

خیری درباره آخرین اثر خود گفت: تابلوی سه‌بعدی از روستای وفس ساوه را به سفارش یکی از دوستداران این بافت تاریخی خلق کردم که چندین خانه شاخص تاریخی ‌را به نمایش می‌گذارد.

این هنرمند استان مرکزی با اشاره به استفاده از مواد اولیه طبیعی مثل چوب،‌ سنگ و خاک در ساخت این ماکت‌ها،‌ اضافه کرد: اولین مرحله از ساخت ماکت، عکس‌برداری و بازدید از محیط است و مراحل بعدی ایجاد پلان، تصویرسازی ذهنی، مقیاس‌سازی و استفاده از مواد ‌و تکمیل ماکت را شامل می‌شود.(عکس تزئینی است)(+)

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 18:32  توسط مهدی   | 

دیدار یک میلاجردی و یک وفسی

جمعه گذشته(15/02/91)، ضمن بازدید از نمایشگاه کتاب تهران، با آقای رضا اتابکی، مدیر وبسایت شهر میلاجرد، دیدار کردم. هدف از این دیدار غیر از آشنایی بیشتر، صحبت از فضای مجازی منطقه و افزایش همکاری ها برای رشد و توسعه میلاجرد و وفس و در نهایت تمام شهرستان بود.

نشستیم و از اینترنت و فضای مجازی صحبت کردیم؛ از تجربیات جالبی که در این زمینه کسب کرده بودیم، حرف زدیم. رضا از گریه شوق بعضی پیرمردان میلاجردی در هنگام تحقیقاتش گفت و من از ذوق و شوق و تشکر وفسی ها، هنگام تهیه عکس ها و گزارش های وبلاگ. تجربیات مشترک خیلی داشتیم: سختی های کار، بی انگیزگی های گهگاه، زمانبَر بودن تهیه مطالب، توهین های مقطعی، ناهمراهی مسئولین، اختلافات منطقه ای، عدم حمایت مالی و در مقابل: تشویق های مکرر مردم، حمایت افرادی خارج از منطقه، دلتنگی های شخصی برای میلاجرد-اش و برای وفس-ام و برای منطقه-مان.

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  دوشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 22:59  توسط مهدی   | 

بشنوید از وفس


کلیپ صوتی(پادکست) با حجم 3.15 مگابایت و طول زمان 3 دقیقه؛ می توانید از اینجا دانلود کنید.

در این کلیپ، پیرمردی که گویا وفسی است، خیلی کوتاه و اشاره وار از تاریخ، موقعیت جغرافیایی، صنایع دستی و مشاهیر وفس می گوید. دو نکته: 1) مساحت وفس 230 کیلومترمربع است که اشتباها 23 کیلومترمربع ذکر می شود و 2) تالیفات چاپ شده و غیر چاپی شیخ عبدالنبی عراقی وفسی بالغ بر 115 اثر است که به غلط 40 اثر ذکر می شود.

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 0:1  توسط مهدی   | 

گفتگو از وفس در جمع صمیمی خانواده آقای دارابی

روز جمعه، در هوای سرد و برفی وفس، مهمان خانواده گرم و صمیمی آقای حاج احمد دارابی در محله "مامرَّ " بودم. در آن جمع دوستانه، به مدت سه ساعت از وفس، گذشته پرافتخار آن و مشکلات فعلی اش صحبت شد. حرف های آقای دارابی، اما، از نوع دیگری بود. ایشان که دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در وفس گذرانده، خاطراتی از مراسم های نخل گردانی در محله داران، تعزیه در محله مانداران و به ویژه خاطراتی از مرحوم دکتر اشجعی، از نخستین پزشکان وفس، بیان نمودند که واقعا شنیدنی بود. آقای دارابی از مردان فرهنگی وفس است و چندین سال معلم مدارس آن منطقه بوده اند. ایشان با ذوق و سلیقه ای فراوان، عکس هایی از مراسم ها، اشخاص و طبیعت وفس در سال های مختلف تهیه کرده اند که بعضی از آنها تاکنون در همین وبلاگ به نمایش درآمده است.

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  سه شنبه ۱۵ فروردین۱۳۹۱ساعت 20:14  توسط مهدی   | 

سرزمین، ناحیه، منطقه، بلوک، بخش، شهرک، دهستان یا روستای وفس

وفس را چگونه باید خطاب کرد؟ سرزمین، ناحیه، منطقه، بلوک، بخش، شهرک، دهستان یا روستای وفس؟ وفس در هر زمانی، با یکی از این القاب ذکر می شده، ولی در حال حاضر طبق تقسیمات جغرافیایی جمهوری اسلامی، وفس، نام دهستان و نیز روستایی در شمال غربی شهرستان کمیجان است.

از طرفی، گرچه وفس روستاست؛ ولی از لحاظ تاریخی، همیشه بیشتر از یک روستا بوده و مرکز ناحیه محسوب می شده است. حمداله مستوفی(740 ق) و نویسندگان تاریخ عثمانی(1137 ق) و نمایندگان مجلس در تقسیمات جغرافیایی (1316 ش) و مرحوم دهخدا در فرهنگ لغت، ناحیه شمال غربی اراک فعلی را، با نام وفس نامگذاری کرده اند.

از لحاظ جغرافیای طبیعی نیز، وفس در نوع خود پهناور است. کوه ها، باغات، مزارع، مراتع و بیابان های بسیاری تشکیل دهنده سرزمین وفس هستند و نزولات جوی فراوان و اختلاف ارتفاع، حتی باعث تفاوت محسوس آب و هوای شمال و جنوب وفس شده است.(نقشه شهرستان اراک در سال 1365 ش)

بنابه دلایل فوق، که البته قبلا هم وجود داشت ولی فکر دیگری حکمفرما بود!، از امروز، نام این وبلاگ از "روستای وفس" به "منطقه وفس" تغییر می کند. نظر شما چیست؟ این تغییر خوب است یا بد؟

2 نوشته شده در  یکشنبه ۶ فروردین۱۳۹۱ساعت 22:27  توسط مهدی   | 

وحدت وفس با کمیجان؛ خوب یا بد؟ شدنی یا ناشدنی؟

امروز، نقل قولی دیدم از رئیس شورای شهر کمیجان؛ هرچند خبرِ نقل قول، برای دوماه قبل (و شاید برای انتخابات) است ولی موضوع آن کهنگی ندارد:"توسعه شهرستان كمیجان، تنها با وحدت".

آقای کمیجانی گفته، وحدت در تمام شهرستان لازم است، از محمودآباد تا سمقاور و از چهره قان تا یساول و از وفس تا امامزاده عباس و ... . ایشان همچنین از قرارداشتن کمیجان، در بین بیست و یک شهرستان محروم ایران خبر داده و "کمیجان"، "میلاجرد" و "وفس" را سه نقطه مهم جمعیتی شهرستان دانسته است.

نظر شما چیست؟ وحدت وفس با کمیجان خوب است یا بد؟ وفسی ها با توجه به اتفاقات گذشته و شرایط فعلی، باید چه موضعی در مقابل موضوع وحدت با کمیجان داشته باشند؟(+)

2 نوشته شده در  سه شنبه ۱ فروردین۱۳۹۱ساعت 1:58  توسط مهدی   | 

وفسی های عزیز و دوستداران وفس، سال نو بر شما مبارک

در بخش عمرانی، بهترین اتفاق امسال برای وفس، رسیدن گاز به خانه ها بود و در زمینه فرهنگی، "ثبت ملی تعزیه وفس" در فهرست آثار معنوی کشور.

استاندار، فرماندار و بعضی دیگر از مسئولان سیاسی و فرهنگی استان مرکزی، یک یا چند مرتبه در سال 90 به وفس رفتند و برای حل مشکلات آن و مردمش سخن ها گفتند و برنامه ها چیدند.

*****

تعداد 156 مطلب با موضوعات گوناگون در سال 90 در این وبلاگ نوشته و منتشر شد. بعضی بازگوکننده اخبار وفس و برخی دیگر نمایش دهنده زیبایی های آن بودند.

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  جمعه ۲۶ اسفند۱۳۹۰ساعت 19:17  توسط مهدی   | 

بانک اطلاعات وفسی های متخصص

آقای مجید سجادی و پس از ایشان، آقای حیدری، دو تن از دوستان وفسی، پیشنهاد کردند که: "بانک اطلاعاتی از وفسی ها و تخصص های آنها جمع آوری شود تا در صورت نیاز به کمک، بتوان از راهنمایی های این دوستان بهره برد."

1) "ستون وفسی ها" در همین وبلاگ(که البته در حال حاضر اسامی افراد گوناگون از کوچک و بزرگ و متخصص و غیر آن، در آنجا آمده است!)،2) قسمت "شخصيت‏های علمی و فرهنگی معاصر وفسی" در ویژه نامه نمایشگاه عاشورا در سال 85، 3) همفکری در جمع آوری اسامی بزرگان برای دعوت به همایش "علمی راه‌های توسعه پایدار" در کمیجان، چند فعالیتی است که تاکنون در راستای گردآوری اسامی نخبگان وفسی انجام داده ام. به نظر من، این پیشنهاد، هرچند که قبلا هم خارج از فضای مجازی و در دیدارهایی که با دوستان در وفس داشتم، صحبتش شده بود، پیشنهاد خوبی است و اگر اجرایی شود تاثیرات خوبی خواهد داشت.

ولی به نظر شما خواننده گرامی، این پیشنهاد خوب و قابل اجرا است؟ چه فواید و مضراتی دارد؟ برای اجرای آن باید چه کرد؟ لطفا نظرات خود را با دیگران در میان بگذارید.

(در پرانتز بگویم که چنین کاری از حدود پنج سال قبل به همت فرمانداران و مسئولان کمیجانی در سطح این شهرستان انجام شده و حتی چندمورد از جلسات نیز در حسینیه وفسی های مقیم تهران برگزار شده است.)

2 نوشته شده در  سه شنبه ۱۶ اسفند۱۳۹۰ساعت 19:50  توسط مهدی   | 

وفس، یکی از 66 دهستان استان مرکزیکلیک کنید تا تصویر بزرگتر را ببینید(برای دیدن اسامی دهستان ها به اینجا بروید)

2 نوشته شده در  پنجشنبه ۸ دی۱۳۹۰ساعت 19:2  توسط مهدی   | 

وفس، بیست و یکمین روستای پایدار منطقه

براساس نتایج تحقیقات صورت گرفته در راستای "ارزیابی پایداری توسعه روستایی"، وفس بیست و یکمین روستای پایدار منطقه در میان 49 سکونتگاه روستایی شهرستان کمیجان می باشد.

آنچه امروزه در مورد توسعه در مناطق روستایی مطرح است، توسعه پایدار روستایی است. توسعه پایدار توسعه ای است كه بتواند نیازهای كنونی بشر را تامین كند بدون آن كه توان های محیطی و زیستی نسل های آینده را در تامین نیازهای شان به مخاطره اندازد.

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  جمعه ۲۵ آذر۱۳۹۰ساعت 10:54  توسط مهدی   | 

آیا وفسی‏ ها یک "قوم" هستند؟


عکس از گالری امیر

از خیلی وقت پیش، این سئوال برای من پیش آمده بود که، آیا وفسی‏ ها، یعنی افرادی که خود و یا پدرانشان در روستای وفس زندگی کرده ‏اند و یا به طور کلی افرادی که به زبان وفسی صحبت می‏کنند (ساکنان چهار روستای وفس، چهرقان، گورچان و فرک)، تشکیل یک قوم و طایفه، می‏دهند یا نه؟! یعنی آیا می‏توانیم بگوییم «قوم وفس» یا «قوم وفسی» یا باید بگوییم «وفسی ‏ها» یا «اهالی روستای وفس»؟

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  پنجشنبه ۳ آذر۱۳۹۰ساعت 19:48  توسط مهدی   | 

گزارش سفر به وفس، سرزمین دختران بی آرزو!

خانم الف-بادینلو:

آخرین بار كه به سرزمین پدری رفتم دانش آموزی دبیرستانی بودم و اكنون ده سال از آن تاریخ میگذرد... و به وفس میرسم،"ایسبین" را كه میبینم خاطرات زنده میشود...مدتهاست كه آزاد نگشته­ام، اینجا میخواهم با كتانی و لباس راحت آسوده بگردم... و به سوی محله پدری، "دونه"، راه میفتم... شاید در كل سفرم بیشترین جایی كه رفتم و دوست داشتم كریز بود. آبی مملو از شفافیت و خنك؛ سرد سرد و چه زود عاشقش شدم... خوشحالم كه هنوز هم جایی هست كه بی دغدغه آرامم میكند... دیگه نگران لباسام نیستم... اینجا همه چیز ساده است باید ساده بگیرم...شب میشود...باورم نمیشود هنوز جایی هست كه اینگونه آسمانی رویایی دارد.

... و اما تلخترین قسمت سفرم كه همان نیز موجب شد این سطور را بنگارم دختران وفسی بودند...دخترانی كه روسری و چادر هرگز از سرشان نمی افتد. باورم نمیشد ولی اذعان میكردند كه تنها موقع خواب است كه روسری از سر بر میدارند...و من یك دخترم. با یه دنیا آرزو. با یه دنیا سرگرمی. با یه دنیا رویا. اما آنها... گویا هیچ آرزویی ندارند، وقتی از آنها میپرسیدم چرا درس نمیخوانند میگفتند حوصله نداریم!!!... مطمئنا وفس از خیلی جهات رشد كرده ...ولی از بعد فرهنگی ما چه كردیم؟


متن کامل گزارش سفر

2 نوشته شده در  سه شنبه ۸ شهریور۱۳۹۰ساعت 18:20  توسط مهدی   | 

از بیماری خاله ربابه تا قرار فیس‌بوکی در وبلاگ‌های روستایی!

... در وبلاگ روستای دیگری به اسم «وفس» در خصوص آخرین اخباری که در این روستا وجود دارد اطلاعاتی نوشته شده است. نکته جالب این است که حتی پایان نامه مرتبط با روستا هم در این وبلاگ به چشم می خورد. اما نکته قابل تامل در خصوص این وبلاگ این است که شبکه اجتماعی هم به نام روستا صفحه باز کردند تا مردم بهتر بتوانند با هم در ارتباط باشند.

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ساعت 17:46  توسط مهدی   | 

صفحه "وفسی‌ها" در فیسبوک


9 ماهی میشه که صفحه "وفسی‌ها" رو در فیسبوک به پیشنهاد "مجید سجادی" درست کردم. تو این مدت، من و بقیه دوستان تعدادی تصویر و چندتا مطلب توی این صفحه گذاشتیم ولی اونجور که باید باشه، نبوده!. تعدادی از وفسی‌ها رو پیدا کردم و به این صفحه دعوت کردم که خوشبختانه همشون استقبال کردند و باعث دلگرمی شدند. از شما هم دعوت میکنم به این صفحه ملحق بشید تا جمعمون جمعتر بشه!

به وفسی‌ها در فیسبوک بپیوندید


پیام مجید سجادی: دوستان خواهش میکنم به فیس بوک بپیوندید تا بیشتر با هم آشنا بشویم و در خصوص وفس هم بتونیم تبادل نظر کنیم و اگه شد دینمون را به زادگاهمون تا حدودی ادا کنیم. وفس لایق این همه بی محلی نیست.

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ مرداد۱۳۹۰ساعت 19:43  توسط مهدی   | 

خوانین سابق وفس چگونه بودند؟

باتوجه به اختلاف نظرهایی که از سالهای قبل در مورد درستی یا نادرستی اعمال و رفتار خوانین سابق وفس در بین وفسیها وجود داشته، تصمیم بر این شد تا در کاری چالش برانگیز این موضوع در وبلاگ به رای گذاشته شود؛ هرچند با توجه به تعداد محدود خوانندگان این وبلاگ و نیز نواقص سیستم رای گیری وبگذر و ... شاید نتایج حاصله از این نظرسنجی خیلی دقیق نباشد اما می توان با کمی اغماض آن را به کل جامعه وفس تعمیم داد. همینجا تشکر میکنم از وابستگان خوانین سابق وفس و دیگر افراد(!) که جز یکی دو مورد، با درایت و بردباری اجازه انجام این نظرسنجی را به ما دادند.

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  شنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۰ساعت 20:30  توسط مهدی   | 

نماد(های) دینی مردم وفس

روزهای اول و دوم جولای در ایروانِ ارمنستان، کنفرانس پانزدهمین سالگرد "ایران- قفقاز" برگزار شد که در آن 50 دانشمند خارجی و 20 دانشمند ارمنی حضور داشتند. یکی از مقالات/سخنرانی که در روز اول این کنفرانس بین المللی توسط استاد موسوی میرک ارائه شد، مقاله ای با عنوان "نماد(های) دینی مردم وفس" بود.

July 01, 2011. SESSION III (17.00 – 18.30)

SESSION 3-C (2nd floor Small Auditorium)

Religion and Folklore – II

Chairs: Sekandar Amanolahi, Roman Smbatian

  • Moosavi Mirak (Iran) – Religious Symbolism of the People of Vafs village.

در بعضی سایت ها عنوان مقاله اینگونه آمده است:" Religious Symbolism οf the Human beings οf Vafs village". اطلاعات بیشتری ندارم اما فکر میکنم ارائه دهنده این مقاله خانم فاطمه موسوی میرک، استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد اراک است که به اذعان یکی از خوانندگان وبلاگ از علاقه مندان و محققان گویش وفسی می باشند.

2 نوشته شده در  دوشنبه ۳ مرداد۱۳۹۰ساعت 20:50  توسط مهدی   | 

خانواده شهید!

...نهم بهمن‌ماه 1365 بود و روستای وفس در زیر حریر برف چهره‌ی زیبایی به خود گرفته بود. اتوبوس در میدان ده ایستاد، آقای صحیفی و خانم فرقدان و بچه‌هایشان از اتوبوس پیاده شدند و یک راست به خانه‌ای که کنار یک باغ قرار داشت رفتند آن‌ها برای حذر ماندن از خطر بمباران به این محل امن آمده بودند... خانه‌ای که آن‌ها در آن پناه گرفته بودند، خانه‌ی معلم قدیمی وفس، پدر آقای صحیفی بود که با کوچ پدر به شهر، سال‌های سال خالی مانده بود و مش رجب، همسایه‌ی دیوار به دیوار، هر روز سری به آنجا می‌زد و درخت‌های آن را آبیاری می‌کرد... یک شبانه روز از اقامت آقای صحیفی و خانواده‌اش در خانه‌ی پدری گذشته بود که مش رجب خبر آورد بهرام از سربازی به مرخصی آمده و می‌خواهد شب باز گردد و گفته نمی‌تواند به وفس بیاید... آقای صحیفی مشتاق دیدار فرزند، و همسر و فرزندان تا شنیدند بهرام آمده همصدا گفتند که باید برگردیم...

مطلب کامل

2 نوشته شده در  جمعه ۳۱ تیر۱۳۹۰ساعت 17:4  توسط مهدی   | 

زنده یاد بانو فاطمه صحیفی، مادر آشنای وفس

"شیخ اسدالله صحیفی" در وفس به عنوان رئیس دبستان رودکی (تاسیس 1313 خورشیدی) مشغول به کار شد و در بعضی مواقع تا آمدن معلمین به کلاس درس، "دوشیزه فاطمه صحیفی" اداره کلاس ها را بعهده میگرفت و اغلب شاگردان آن دوره که بیشترشان رخ در نقاب خاک کشیده اند ... از حُسن کلاس داری وی تعریف می کردند. یکی از شاگردان آن مدرسه، مرحوم "عبدالعلی سمیعی"، فرزند مرحوم "آقامحمدبیک" بود که در سال 1319 خورشیدی موفق به دریافت گواهینامه پایان تحصیلات ابتدایی شد و در سال 1323 خورشیدی با "دوشیزه فاطمه صحیفی" ازدواج کرد.


ادامه مطلب

2 نوشته شده در  دوشنبه ۲۳ خرداد۱۳۹۰ساعت 22:52  توسط مهدی   | 

شمارش خودروهای حاضر در وفس

نویسندگان وبلاگ وفس در یک کار جالب و البته پردردسر، اقدام به شمارش خودروهای حاضر در وفس طی روزهای تعطیل جمعه و شنبه، شانزدهم و هفدهم اردیبهشت کرده اند. نتایج این شمارش به تفکیک محله و نوع خودرو به تفصیل در این صفحه درج شده است. براساس این شمارش و با معیارقراردادن پلاک خودرو، به ترتیب از شهرهای قم، اراک، تهران و کرج، خودروهای بیشتری به وفس رفته بودند. تعدادکل خودروها که بیشتر از نوع پراید، پژو405 و پیکان بوده 128 مورد شمارش شده است.

2 نوشته شده در  جمعه ۳۰ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 22:23  توسط مهدی   | 

وفس

وفس ... در 15 کیلومتری شمال شرقی شهر کمیجان قرار دارد. ابراهیم دهگان در مورد وفس می نویسد: "وفس نام یکی از بخش های تابعه اراک و خود ده مرکزی آن نیز به نام وفس نامیده می شود و در محیط خود شارستانی است محصور به کوههای مرتفع"... گویش تاتی این منطقه بنابر نظر زبانشناسان شاخه ای از زبان مادی است و از آنجا که در زبان های ایرانی تبدیل حروف معمول بوده، می توان احتمال داد که کلمه ویس VIS اوستایی- پهلوی تبدیل به وفس شده است. کلمه ویس به معنی عشیره، تبار، منطقه مسکونی و دهکده است.

این روستا از شمال غرب به کوه قلعه گبری و از جنوب شرقی به کوه دزلی محدود می شود. ارتفاع وفس از سطح دریا 2200 متر است. آب و هوای آن معتدل کوهستانی است. بناهای زیارتگاهی امامزاده اسماعیل و امامزاده شاهزاده حسین در روستای وفس، نشانه های قدمت تاریخی این روستا است.

روستای وفس از روستاهای ییلاقی استان مرکزی است، چشم اندازهای طبیعی و قابلیت های ورزش کوهستانی آن مورد توجه گردشگران است.

به نقل از وبسایت اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی(این مطالب قبلا در همین وبلاگ به طور کامل شرح داده شده است.) 

2 نوشته شده در  جمعه ۳۰ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 21:42  توسط مهدی   | 

جدول حوزه‌های انتخابیه در سال 1290شمسی

ایالت: عراق          مركز انتخابیه: سلطان آباد             عده‌ نمایندگان هر حوزه: 2 نفر

اسامی نقاط جزء حوزه: سلطان‌آباد ـ كزاز ـ فراهان ـ خلجستان ـ تفرش ـ آشتیان ـ گركان ـ شرا ـ بزچلو ـ سربند ـ وفس

*. حوزه های انتخابیه در سال 1304 نیز به همین نحو تقسیم بندی شده بود.

*. در تقسیمات کشوری سال 1316شمسی، استان یکم شامل شهرستان سلطان آباد و این شهرستان بخش های سلطان آباد، فرمهین، ترخوران، سربند و وفس را در بر می گرفت.

2 نوشته شده در  دوشنبه ۲۳ اسفند۱۳۸۹ساعت 22:56  توسط مهدی   | 

رضایتمندی پایین روستائیان شهرستان کمیجان از محیط سکونتگاهی

قابل توجه مسئولین شهرستان کمیجان!

میزان رضایتمندی در سطح روستاها از توزیع متعادلی برخوردار نیست، به طوری که بیش از ۷۰ درصد روستاها دارای رضایتمندی کم و خیلی کم هستند و ۲۸ درصد بقیه از سطح رضایتمندی متوسط برخوردارند.

ارزیابی رضایتمندی در سطح ۲۵ شاخص و ۴۹ سکونتگاه روستایی شهرستان نشان میدهد که روستای فضل‌آباد با میانگین 3.62 بیشترین و روستای سلوکلو با 1.21 کمترین میزان رضایت را دارند. وفس نیز با میانگین 2.02 سطح رضایت، تقریبا در میانه روستاهای بررسی شده قرار دارد.

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  جمعه ۲۰ اسفند۱۳۸۹ساعت 10:20  توسط مهدی   | 

وفس را از نو ببین!

چندتا از بر و بچه های جوون وفسی دور هم جمع شدند و یکی دوتا وبلاگ جدید در مورد وفس راه اندازی کردند. یکی از وبلاگ ها اسمش هست "شهرستان وفس" که اوایل بهمن با آدرس vafs.samenblog.com ثبت شده و تا به حال چندتا مطلب که اکثراً از همین وبلاگ برداشته شده، در اون منتشر شده. امیر و محسن حاجی شیخی، نویسندگان وبلاگ، پشتکار خوبی دارند، خبرنگار افتخاری می پذیرند و در کنار یکی دوتا نظرسنجی، یک مسابقه همراه با جایزه هم برای خوانندگانشون طراحی کردند.  

***

آقای احمدشاهی از دیگر همولایتی های وفسی هم چندماهی میشه که یک وبلاگ با نام "وفس سرزمین یادها و یادگارها" در بلاگفا ایجاد کرده و سه چهارتا مطلب خواندنی هم توش گذاشته که امیدوارم ایشون با قلم تواناشون بیشتر توی اون وبلاگ بنویسند.

***

در ضمن امیر شاه محمدی هم حدود دو هفته قبل، دو مجموعه جدید از تصاویر وفس با عناوین "آذر 89"(33 عکس) و "تعزیه خوانی در وفس، محرم89"(175 عکس) رو در گالری خودش در پیکاسا قرار داد که می تونید با کلیک بر روی عناوین مذکور (و البته با کمک فیل*تر-ش*کن، چون پیکاسا فیل*تره)، این تصاویر زیبا رو ببینید. همینجا از امیر تشکر میکنم که مثل همیشه با زحمت و علاقه فراوان تعداد زیادی عکس از وفس تهیه و در اینترنت قرار داده.

2 نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ بهمن۱۳۸۹ساعت 17:23  توسط مهدی   | 

تاسیس شركت مهندسی "وفس دیار باستان"

شرکت وفس دیار باستانشركت فوق در تاریخ 14/07/1389 تحت شماره 386741 و شناسه ملی 10320365990 در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده و در تاریخ 14/07/1389 از لحاظ امضاء ذیل دفاتر تكمیل گردیده و خلاصه اظهارنامه آن به شرح زیر جهت اطلاع عموم در روزنامه ی رسمی و كثیرالانتشار اطلاعات آگهی می شود.

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ بهمن۱۳۸۹ساعت 22:17  توسط مهدی   | 

زاغه های زیرزمینی امن

زاغه های زیرزمینی امنده کیلومتر که از وفس در جهت غرب حرکت کنیم به دو کوه نسبتا بلند می رسیم که همچون دو انسان رو در روی یکدیگر ایستاده اند؛ دست های خود را به یکدیگر داده اند و با اینکار فضایی محصور و امن برای موجوداتی که در میانشان قرار بگیرند، ایجاد کرده اند. از این مکان استراتژیک که در چند جای دیگر وفس نیز وجود دارد، برای ساخت زاغه های زیرزمینی نگهداری گوسفندان استفاده شده است.


ادامه مطلب(+21 عکس)

2 نوشته شده در  دوشنبه ۶ دی۱۳۸۹ساعت 19:23  توسط مهدی   | 

گرمای خونه در سرمای هوا

با اومدن پاییز و سردشدن هوا که مقدمه ایه بر هوای سردتر زمستون، بساط گرمایشی خونه های روستایی برپا میشه.

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ساعت 17:24  توسط مهدی   | 

معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری وفس

فرصت‌های سرمایه‌گذاری روستای وفس در همایش‌فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناطق‌آزاد، مناطق ویژه و صنعت گردشگری معرفی می‌شوند.

 

ادامه خبر

2 نوشته شده در  سه شنبه ۲۵ آبان۱۳۸۹ساعت 16:1  توسط مهدی   | 

روستای فسیلی اراک

اگر اهل روستاگردی و تماشای طبیعت بکر و دست نخورده هستید، پیشنهاد ما به شما روستای بزرگ و تاریخی وفس است که با تمام جذابیت هایش سفری پرخاطره را برای شما رقم خواهد زد.

روستای وفس (vafs) با آب و هوای دلچسب، چشم اندازهای طبیعی، مزارع و باغ ها، چشمه های آب فراوان، بافت تاریخی منحصر بفرد و قابلیت های ورزش های کوهستانی اش به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری شناخته شده وسال هاست که میزبان خوبی برای گردشگران و طبیعت دوستان به شمار می رود.

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  دوشنبه ۲۴ آبان۱۳۸۹ساعت 16:35  توسط مهدی   | 

دشت انجمن

در شمال منطقه وفس، دشت وسیع و نسبتاً حاصلخیزی وجود دارد که در بین مردم وفس با نام "دشت انجمن" مشهور می باشد.

 

ادامه مطلب

2 نوشته شده در  یکشنبه ۱۶ آبان۱۳۸۹ساعت 6:50  توسط مهدی   | 

پیگیری طرح های توسعه منطقه وفس در مجالس بعد از انقلاب

دوره: 2 جلسه: 220 تاریخ: 26/10/1364 رئیس جلسه: اکبر هاشمی رفسنجانی
آقای فدائی نماینده اراک، به وزارت راه در مورد تکمیل راه توره، دیزآباد، درمن خانقاه و وفس و را‌ه‌اندازی فرودگاه اراک به کمک استانداری و خرید و اختصاص کارخانه آسفالت برای استان مرکزی تذکر دادند(اینجا)


دوره: 2 جلسه: 381   تاریخ: 18/12/1365 رئیس جلسه: اکبر هاشمی رفسنجانی
صحبت های غلامرضا فدائی: ... درهمین منطقه خودمان به عنوان مثال عرض میكنم، روستائی داریم به نام «وفس» یا روستاهای اطرافش به نام چهرقان كه روستای بسیار بسیار خوب هم هست. تولید سیب دارند، تولید گردو دارند، و چیزهای مختلف، یا مثلا در رابطه با انگور، محصولات اینها واقعاً ضایع میشود و هیچكس هم حاضر نیست برود در آن نقاط سرمایه گذاری بكند؛ اگر ما بیائیم دائره این را وسیعتر بكنیم و اجازه بدهیم كه حتی مثلا فرض بكنید چند نفر از این وامی كه استفاده می كنند بروند یك انباری درست كنند بروند یك سرد خانه كوچكی درست كنند بروند مثلا صنعت جعبه سازی را آنجا راه بیندازند كه نگذارند این تولیداتی كه افراد دیگری كه میخواهند در آن زمینه كار بكنند، این تولیداتشان ضایع بشود؛ اگر دایره را وسیعتر بكنیم مطمئن باشید كه این تحقق سیاستهای كشاورزی به نحو احسن انجام خواهد شد(اینجا).


دوره:3 جلسه: 283 تاریخ: 25/07/1369 رئیس جلسه: حسین هاشمیان
صحبت های سیدحسن الحسینی: ... الان در خود اراك ما معلم داریم كه در روستاهای بخش شراء وفس ما، 15 سال 20 سال در روستا هستند و در نوبت هستند كه به شهر بیایند خوب اجازه بدهید اینها به شهر بیایند از مشمولینی كه وظیفه دارند بروند خدمت كنند در روستاها استفاده بكنیم. چرا مشمول را بیاوریم در مركز شهر استفاده بكنیم و خانمی كه مثلا چند بچه هم دارد خانه‌دار هم هست آن را نتوانیم به شهر منتقل كنیم كه سر خانه و زندگی‌اش باشد؟(اینجا)


دوره: 3 جلسه: 367 تاریخ: 25/02/1370 رئیس جلسه: حسین هاشمیان
تذکر آقای الحسینی نمایندۀ اراك به وزیر نیرو در مورد تسریع در احداث بند خاكی روستای وفس اراك(اینجا)


دوره:4 جلسه: 19 تاریخ: 01/06/1371 رئیس جلسه: علی اکبر ناطق نوری
صحبت های سیدحسین شریفی: ... و دو نكته هم در رابطه با حوزه انتخابیه: اراك در سال 1356 عملاً به مركز استان تبدیل شده و فاقد امكانات ستادی، بنیادی خصوصاً ساختمانهای اداری مورد نیاز استان بوده و از سوی دیگر با داشتن دو بخش محروم وفس و خنداب و سیزده دهستان محروم عنایت بیشتر ریاست محترم جمهوری و سایر مسؤولین را در رفع محرومیتها می‌طلبد(اینجا)


دوره: 4 جلسه: 111 تاریخ:28/02/1372 رئیس جلسه: علی اکبر ناطق نوری
صحبت های محمد رضا مقدم فیروز: 
... 5) از وزارت بهداشت و درمان می خواهم برای رفع مشكلات اعضای هیأت علمی و دانشجویان و امكانات دانشكده پزشكی اراك و نیز تجهیز بیشتر بیمارستانهای قدس و ولی عصر و برای رفع تنگناهای بهداشتی و درمانی بخش های وفس و خنداب اقدام نماید.
... 7) محور اراك به كمیجان و كمیجان به وفس كه چند سال است در برنامه قرارگرفته است و هنوز به اتمام نرسیده باعث ناراحتی مردم است اقدام در این جهت مشكلات عدیده مردم راحل خواهد نمود.
... با توجه به اینكه شهرستان اراك دارای دو بخش محروم خنداب و وفس و سیزده دهستان محروم می باشد توجه هر چه بیشتر مسؤولین بخصوص دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری را طلب می نماید.(اینجا)


دوره: 6 جلسه: 257 تاریخ: 05/08/1381 رئیس جلسه: مهدی کروبی
سئوالات علی‌ نظری‌ از‌ دكتر پزشكیان‌، وزیر بهداشت و درمان: ... الان‌ ما دو سال‌ است‌ داریم‌ می‌دویم‌ برای‌ 4 آمبولانس‌ برای‌ سنجان‌، خنداب‌، وفس‌ و‌ كمیجان‌، آقای‌ دكتر! هنوز موفق‌ نشده‌ایم؛‌ می‌گویند پول‌ نداریم‌، چطور مثلاً ماهی‌ 20 میلیون‌ تومان‌ پول‌ را تحت‌ عنوان‌ حقوق‌ ماهیانه‌ به‌ چهار نفر آدم‌ می‌توانند بدهند اما برای‌ یك‌ مركزی‌ مثل‌ خنداب‌ با 90 هزار نفر جمعیت‌ یك‌ آمبولانس‌ نداریم‌ به‌ آنها بدهیم‌، برای‌ وفس‌ كه‌ فاصله‌ 120 كیلومتری‌ با شهر اراك‌ دارد ما نمی‌توانیم‌؟(اینجا)


دوره: 7 جلسه:279  تاریخ: 28/09/1385   رئیس جلسه: غلامعلی حدادعادل
صحبت های عباس رجایی:... 8) از وزارت مسكن و شهرسازی انتظار دارد كه به مصوبه دولت در استان مركزی درخصوص تصویب «طرح توسعه وفس شراء» هرچه سریعتر پرداخته و این مصوبه را ضمن نهایی كردن در دولت، در بودجه سال آتی نیز عملیاتی نماید.(اینجا)

پی نوشت: نتیجه این همه حرف و حدیث و پیگیری برای بخش وفس و روستای وفس چه بود؟ 
بخش محروم وفس در بعد از انقلاب هیچوقت از محرومیت درنیامد تا اینکه در سال 1382 به طور کلی حذف شد، به همین راحتی. ولی حذف نام بخش وفس و نامگذاری آن به نام شهرستان کمیجان نیز، نتوانست منطقه را از محرومیت نجات دهد و در حال حاضر به اذعان مسئولین، کمیجان، محرومترین شهرستان استان مرکزی است. اما با این وجود، همه امیدوارند، همانگونه که در اول انقلاب بودند!
خود وفس نیز وضعیت چندان متفاوتی ندارد، جمعیت وفس که در زمان انقلاب حدود 4000 نفر بود در سال 1375 به 1736 نفر رسید و مهمترین دلیل این مهاجرت گسترده، نبود امکانات اولیه و اساسی برای زندگی بود. از میان طرح هایی که نمایندگان در مجالس مختلف پیگیر آن بودند، فقط دو طرح 1) ساخت جاده کمیجان- وفس و 2) تامین آمبولانس برای درمانگاه وفس در حال حاضر به نتیجه رسیده است.

مطالب مرتبط:
2 نوشته شده در  شنبه ۱۵ خرداد۱۳۸۹ساعت 11:24  توسط مهدی   | 

نگرشی بر سبک معماری روستای گردشگری وفس در شمال غربی اراک

کنفرانس بین المللی سکونتگاه های روستایی در حالیکه هنوز بخش "مسابقه عکاسی" آن برگزار نشده، در روز چهارشنبه، 29 اردیبهشت به کار خود پایان داد. همانطور که قبلا نوشته بودم، مقاله ای با موضوع وفس برای این کنفرانس ارسال شده، که چکیده‌ی آن در صفحه‌ی 68 کتاب «چکیده مقالات» کنفرانس به چاپ رسیده است.

مشخصات مقاله:
عنوان: نگرشی بر سبک معماری روستای گردشگری وفس در شمال غربی اراک
نویسندگان: دکتر روح اله ندری* (nadri@modares.ac.ir)، مهدی بهراد (mahdibehrad@gmail.com)

چکیده مقاله:
روستای وفس (Vafs) با 509 واحد مسکونی و جمعیتی بالغ بر 1607 نفر در بخش شمال غربی شهر اراک در استان مرکزی واقع می‌باشد. ساکنان این روستا به گویش وفسی از زیر مجموعه‌های زبان کهن تاتی(مادی) صحبت می کنند. وجود برجها، باروها و قلعه‌های قدیمی و همچنین سبک معماری و پیشینه تاریخی خانه‌های وفس مزید بر علت شده است تا علاوه بر آب و هوای معتدل کوهستانی منطقه، این روستا به عنوان یکی از مناطق توریستی و گردشگری استان مرکزی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور شناسایی و معرفی گردد. 
نمای ظاهری این روستا بدلیل شیب توپوگرافی زمین شناسی منطقه و همچنین سبک معماری خاص خود به شکل پلکانی می‌باشد. بیشتر واحدهای مسکونی این روستا در دو طبقه احداث می‌شود؛ طبقه زیرین تحت عنوان "کِه" و طبقه بالایی تحت عنوان "اتاق" نامیده می‌شود. 
مواد اولیه و مصالح ساختمانی خانه‌ها و برجهای این روستا از سنگهای آهکی فسیل دار، مارنهای گچ دار و مارنهای ماسه ای قرمز رنگ به سن میوسن و چوب گردو تشکیل شده است که بصورت خشت و سنگ با ملات خاک سفید وکاهگل مورد استفاده قرار گرفته است که در برابر زلزله‌های به وقوع پیوسته در این روستا از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند. از چوب درختان بویژه چوب درخت گردو برای تهیه ستون و تیرها و در و پنجره خانه‌ها استفاده می‌شود. 
از دیگر جاذبه‌های معماری در وفس می توان به تونلها و راهروهای زیرزمینی (زاغه) اشاره نمود که فرضیه‌های متعددی برای احداث این شبکه‌های چندین کیلومتری زیر زمینی مطرح می‌باشد.
كلمات كلیدی: بافت وفس، روستای وفس، اراک

*: دکترای زمین شناسی ساختمانی – مدرس گروه مهندسی عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه 
2 نوشته شده در  یکشنبه ۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 6:30  توسط مهدی   | 

رئيس اداره ثبت احوال وفس

معرفی رئيس اداره ثبت احوال وفس(!)
نام و نام خانوادگی: علی نوروزی

سوابق تحصیلی
فوق دیپلم آمار حیاتی مرکز آموزش سازمان 1376

سوابق شغلی
رئیس:1380 تا كنون
معاون: 1379 تا 1380
مسئول امور ثبت احوال: 1371 تا 1379

ایثارگری
برادر شهید


پی نوشت: جالب اینجاست که نامی از کمیجان در صفحه ی ثبت احوال استان مرکزی برده نشده، ولی نام وفس در کنار شهرستان های دیگر استان از جمله اراک، آشتیان، تفرش، فراهان و ... آمده است.
2 نوشته شده در  جمعه ۳۱ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 8:51  توسط مهدی   | 

برگزاری اولین کنفرانس بین‌المللی سکونت‌گاه‌های روستایی

سال گذشته در این پست از وبلاگ، پیرامون اولین کنفرانس بین‌المللی سکونت‌گاه‌های روستایی، مطالبی نوشتم. این کنفرانس طبق برنامه زمان‌بندی شده قرار است در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (28 و 29 اردیبهشت89) در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شود.

خوشبختانه با همت آقای دکتر روح‌اله ندری، وفس نیز در این کنفرانس حضور خواهد داشت. آقای دکتر ندری، مقاله‌ای با عنوان "نگرشی بر سبک معماری روستای گردشگری وفس در شمال‌غربی اراک" را جهت شرکت در کنفرانس ارسال نموده و قرار است مقاله‌ی خود را در روز سه‌شنبه، به شکل پوستر برای بازدیدکنندگان ارائه نماید. اطلاعات تکمیلی در مطلب بعدی خواهد آمد.
2 نوشته شده در  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 22:8  توسط مهدی   | 

دو حسینیه وفسی‌ها در تهران: باب الحوائج و دوطفلان مسلم زینب(س)

حسینیه باب الحوائج
تاریخ تأسیس هیأت جان نثاران حسینی: 1351
تاریخ ساخت ساختمان حسینیه: حدوداً سال 1377
مساحت: 125 مترمربع که در 3 طبقه ساخته شده است.
آدرس حسینیه: تهران- میدان رسالت- خیابان شمیران نو- کوچه دهم شرقی- پلاک 138
مؤسسین: آقایان محمدحسین سمیعی- ستار دارابی- حاج غلام رضا حیدرلو- مرحوم غلام حسن سمیعی- مرحوم ابراهیم بهاءالدین- مرحوم قدرت ا... سلطانی
اعضای هیأت امنا: آقایان باقر حاجیلو- حسن سمیعی- محمد ظهیری- حسن نقی لو- حسین نظرلو
حسینیه دوطفلان مسلم زینب(س)
تاریخ تأسیس هیأت دوطفلان حضرت زینب (س): 1346
تاریخ ساخت ساختمان حسینیه: سال 1381
آدرس حسینیه: تهران- خیابان ولیعصر- جنب فرهنگسرای خاوران
مؤسسین: مرحوم حاج علی آقا آقایی- مرحوم حاج حسین بادینلو- مرحوم حاج محمد بادینلو- مرحوم حاج محمود اشرفی- مرحوم حسین رضا سمیعی- مرحوم حاج اسماعیل سمیعی- نصرت الله سمیعی
اعضای هیأت امنا: آقایان عزیز آقایی- حسین صمدی- محمود بادینلو- اکبر محمدی- سید عباس میری

یادداشت: از دوست بسیار عزیزم، آقای امیر شاه محمدی به خاطر تهیه مطالب و تصاویر از حسینیه وفسی‌های مقیم تهران تشکر میکنم. برای دیدن تصاویر بیشتر و باکیفیت‌تر از حسینیه‌ها(باب الحوائج و دوطفلان مسلم) به گالری امیر مراجعه نمائید.
2 نوشته شده در  شنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 19:54  توسط مهدی   | 

فراهان شهرستان شد

سه شهر، سه بخش و شش دهستان، شهرستان فراهان را تشکیل می دهند.
شهرستان فراهان دوازدهمین شهرستان استان مرکزی محسوب می‌شود.
محمدعلی مرادی به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان فراهان معرفی شد.
کلنگ احداث فرمانداری با اعتبار اولیه سه میلیارد ریال در شهرستان فراهان زده شد.منبع: خبرگزاری‌های دولتی ایرنا و ایسنا
بعدنوشت(1389/01/30): عکسهای این پست نیز به دلیل فیلترینگ یا خارج شدن آن از دسترس، دیگر نمایش داده نمیشود. متاسفانه به دلیل شدت فیلترینگ سایت ها توسط دولت، دیگر نمیتوان سایت رایگان و دائمی برای آپلود عکسها پیدا کرد و در حال حاضر اکثر تصاویری که در طی چندین سال گذشته برای نمایش در وبلاگ آپلود کرده ام دیگر در دسترس نمی باشد.
2 نوشته شده در  جمعه ۲۰ فروردین۱۳۸۹ساعت 13:13  توسط مهدی   | 

خبرنامه

Powered by WebGozar

 با وفس همراه شوید

وفسی ها

علی باباجانی
سیدمهدی حسینی
......................
*اسامی وفسی ها و اعضاء فیسبوک وفس*

گالری تصاویر وفس

خردادماه
تابستان
گلهای بهاری
زردآلو و محصولات آن
تیم دوچرخه سواری در وفس
طبیعت وفس
مساجد وفس
دیدنی های وفس
مردمان وفس
میوه های وفس
وفس
غدير در حسينيه وفسي هاي مقیم قم
مسجد وفسي هاي مقیم قم(محرم 87)
نمايشگاه عاشورا در وفس(محرم 87)
کودکان و نوجوانان(محرم 87)
تعزیه در وفس(محرم 87)
حسينيه وفسي هاي مقیم قم(محرم 87)
دسته های عزاداری(محرم87)
گوناگون

مطالب جالب‌ و مهمتر

اطلاعات مختصر از وفس
شهرستان کمیجان در یک نگاه
معنی لغت وفس
محله‌های وفس
واقعه کشتار مردم وفس
حضور استاندار در وفس
زبان و خط مادی(تاتی)
پروفسور استیلو و گویش وفسی
Vafsi Folk Tales
آثار شیخ عبدالنبی وفسی
اولین شهید انقلاب مشروطه
برج تاریخی وفس
خانه‌ی حاج محمدخان
صرف افعال وفسی

Web Analytics